SI wykryje złodzieja jeszcze przed kradzieżą

Specjalnie zaprojektowana SI o nazwie “VaakEye” służy do wykrywania przestępstw jeszcze przed ich popełnieniem. Skuteczność systemu jest dość wysoka, chociaż nadal nie wyszedł on poza fazę testów. SI analizuje zachowanie osób w sklepie samoobsługowym, biorąc pod uwagę liczne czynniki zachowania, wiek, płeć czy mowa ciała. SI bada także to jaki produkt wzbudził zainteresowanie monitorowanej osoby, oraz jak długo skupia na nim wzrok, czy też jak ogląda otoczenie. Twórcy systemu podają także, że wpływ ma m.in. ubiór czy… pogoda. Następnie na podstawie danych wyciąga wniosek o szansie na dokonanie kradzieży.
SI wykryje złodzieja jeszcze przed kradzieżą

VaakEye przejrzało najpierw 100 000 godzin nagrań ze sklepów gdzie dokonywano kradzieży. Nie dziwi szczególnie, że miejscem testowania podobnego rozwiązania jest Japonia. Nie chodzi nawet o japońskie przywiązanie do technologicznych nowinek, a bardziej o możliwość swobodnego profilowania, które w krajach zachodnich jest często postrzegane jako nieetyczne lub wręcz opresyjne wobec niektórych grup społecznych.

System VaakEye ma pojawiać się w sklepach bezobsługowych – w całości pozbawionych obsługi ludzkiej poza ewentualną ochroną. Włożone do torby czy plecaka produkty będą rozpoznawane przez SI, a właściwa suma będzie odciągana z konta użytkownika. Niewątpliwą zaletą takich sklepów z pewnością będzie brak kolejek do kasy. | CHIP