USA czy Chiny: które państwo pierwsze uruchomi komputer o mocy exaflopsa

Informacja o najnowszym superkomputerze, nad jakim razem pracują Inter oraz Departament Energii USA pojawiła się 18 marca tego roku. Będzie to pierwszy exaskalowy superkomputer w Stanach Zjednoczonych. I być może na świecie. Pewności nie ma, ponieważ już na początku stycznia b.r. chiński dziennik China Daily donosił o testach pierwszego komputera, Tianhe-3, o mocy jednego exaflopsa. Oficjalnie nie ma mowy o żadnym wyścigu. Można się jednak domyśleć, że presja na to, by być pierwszym jest wielka.
USA czy Chiny: które państwo pierwsze uruchomi komputer o mocy exaflopsa

Intel tworzy Aurorę, a…

Aurora będzie pracować w Argone National Laboratory w pobliżu Chicago. Pracownicy laboratorium przewidują, że będzie to pierwsza amerykańska maszyna, która osiągnie kamień milowy zwany “eksaskalową” wydajnością. Dla porównania, najpotężniejszy obecnie działający superkomputer – Summit, znajdujący się w Laboratorium Narodowym Oak Ridge (ORNL) – dysponuje mocą 200 petaflopsów. Jeden exaflops jest równy 1000 petaflopsów, co czyni Aurorę pięciokrotnie potężniejszą.

[banner slot=”text”]

Superkomputery, które odgrywają ważną rolę w zadaniach takich jak projektowanie broni i łamanie kodów, od dawna uważane są za jeden z najważniejszych elementów w rozwoju nauki i technologii. Stany Zjednoczone przewodzą w tej dziedzinie przez dziesięciolecia, ale Chiny zdecydowanie depczą im po piętach. Na liście 500 najpotężniejszych komputerów świata aż 277 z nich należy do Chin. Nawet jeśli miejsce 1. jeszcze należy do USA.

18 marca oficjalne zaanonsowano, że w 2021 r. w Argonne National Laboratory pojawi się Aurora. (Fot. Argonne National Laboratory.)

Aurora ma bazować na nowej generacji procesorów Intel Xeon Scalable, akceleratorach obliczeniowych Intel Xe i nowych pamięciach Intel Optane DC. Pracować będzie na bazie autorskiego oprogramowania Intel One API.

…Chiny już testują Tianhe-3

China Daily już 17 stycznia tego roku donosiło, że prototyp superkomputera nowej generacji Tianhe-3 został uruchomiony i wykonał obliczenia dla 30 różnych organizacji, w tym dla Chińskiej Akademii Nauk i Chińskiego Centrum Badań i Rozwoju Aerodynamiki. Pierwsze testy maszyna przeszła już w lipcu zeszłego roku i wszystko wskazuje na to, że jest gotowa do użycia.

Tianhe-3 będzie 200 razy szybszy i będzie miał 100 razy większą pojemność niż superkomputer Tianhe-1, pierwszy chiński superkomputer uruchomiony w 2010 roku.

Zhang Ting, inżynier z centrum, powiedział, że prototyp superkomputera zapewni wysokiej jakości usługi obliczeniowe i techniczne w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności, sztucznej inteligencji i zbiorów Big Data.

Do czego służą superkomputery?

Wyścig pomiędzy mocarstwami nie jest wyłącznie natury ambicjonalnej. Superkomputery służą oczywiście do wielu zaawansowanych obliczeń związanych np. z prognozowaniem zmian klimatycznych, biotechnologią czy badaniem genomu czy projektowaniem nowych materiałów na poziomie molekularnym. Równie ważne są jednak wszelkie obliczenia związane z techniką wojskową oraz podbojem kosmosu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule “Boska moc superkomputerów”. | CHIP

Boska moc superkomputerów