Więcej telefonów z nowym Androidem

Oczywiście nie należy oczekiwać, że nagle wszyscy posiadacze smartfonów na Androidzie dostaną aktualizację OTA do Androida Q. Wczesną wersję (beta) na ogół otrzymywało ledwie kilka urządzeń. Modeli i ich wariantów jest zbyt wiele, by choćby ćwierć z nich mogła liczyć na aktualizację. W ubiegłym roku Android 9 Pie został wydany w wersji beta na telefonach Essential, Nokia, OnePlus, Oppo, Sony, Vivo i Xiaomi oraz Google Pixel. W tym roku wygląda na to, że więcej producentów dołączy do testów beta nowego Androida.

Jak donosi serwis Android Police, Iliyan Malchev z zespołu Google Project Treble, ujawnił informację na temat aktualizacji w dyskusji na temat podcastu dla programistów Androida. Projekt Treble to program Google’a, który ułatwia producentom telefonów aktualizowanie Androida na swoich urządzeniach, oddzielając rzeczywisty kod Androida od warstw, które sami producenci dodają do oprogramowania. Z założenia powinno to oznaczać, że aktualizacje będą szybciej dostępne. Cały podcast dostępny jest tutaj. Malchev nie mówi dokładnie, kto jeszcze zostanie włączony do programu beta testów Androida Q, ale możemy założyć, że wśród nich znajdą się więksi gracze, których dotychczas w tym gronie brakowało: Samsung, HTC, LG i Huawei. Informacja jest szczególnie ciekawa w kontekście dzisiejszego twitta redaktora naczelnego serwisu XDA Developers.

Google Issue Tracker dla Androida Q wersji Beta został uruchomiony dla użytkowników spoza teamu developerskiego. Filtr daty wskazuje 11 marca. To może oznaczać, że pierwsze publicznie dostępne wersje beta Androida Q ukażą się właśnie dziś. Możliwe też, że dziś poznamy “słodkiego patrona” tej edycji systemu. | CHIP