Założyciel Oculus VR współpracuje z Pentagonem

Project Maven to kontrowersyjny program Pentagonu, przy którym pracują firmy i inżynierowie z Doliny Krzemowej. Amerykańskie wojsko wykorzystuje bezzałogowe drony do zwiadu pola walki. Zadaniem takich firm jak Palantir i Anduril Industries jest analiza obrazów, na których SI identyfikuje zagrożenie w postaci jednostek wroga. W zeszłym roku na skutek protestów pracowników, z Projektu Maven wycofało się Google. Sercem programu jest system Lattice (ang. krata) rozwijany przez Anduril Industries. Za pomocą kamer umieszczonych na dronach i innych obiektach, sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarową mapę, na podstawie której identyfikuje ludzi i inne obiekty. System był przez prawie 3 miesiące testowany w dolinie Rio Grande. Dzięki niemu straż graniczna USA zatrzymała 55 osób, którzy nielegalnie chcieli dostać się do Stanów Zjednoczonych.
Założyciel Oculus VR współpracuje z Pentagonem

Palmer Luckey w 2012 roku założył firmę Oculus VR, którą dwa lata później kupił założyciel Facebooka (fot. Diarmuid Greene)

Anduril Industries to założona w 2017 roku firma zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji i dronów dla wojska. Jej założycielem jest Palmer Luckey, 26-letni przedsiębiorca, współzałożyciel Oculus VR. W 2014 roku producenta gogli do wirtualnej rzeczywistości kupił założyciel Facebooka. Mark Zuckerberg zapłacił za Oculus VR 2,3 miliarda dolarów. Od 2017 roku Luckey rozwija sztuczną inteligencję dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach Projektu Maven.

Nazwa nowej firmy Palmera Luckey’a pochodzi z “Władcy Pierścieni”, podobnie jak innej firmy pracującej dla służb – Palantir. Anduril to miecz, którego używał Aragorn w trylogii Tolkiena. Z kolei Palantir to kryształowa kula pozwalająca widzieć w czasie i przestrzeni. Zarówno Palantir jak i Anduril Industries zajmują się analizą danych dla amerykańskich służb i wojska. Obie firmy łączy postać inwestora Petera Thiela, który wspierał w kampanii wyborczej obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. | CHIP