“123456” to najpopularniejsze hasło na świecie

“123456” to niewątpliwy zwycięzca rankingu. Według co najmniej 23 milionów internautów jest to wystarczająco bezpieczne hasło, aby mogło strzec dostępu do ich kont w internecie. Na drugim miejscu znalazła się ta sama kombinacja, jednak z kolejnymi trzema liczbami (“123456789”). Trzecią lokatę zajęło legendarne “qwerty”, a czwartą słowo… “password” (ang. “hasło”). Kolejne kilkanaście miejsc to najprostsze układy znaków, liter i cyfr, jakie mogą przyjść nam do głowy.
Dobre hasło nie powinno być proste / fot.Pixabay

Dobre hasło nie powinno być proste / fot.Pixabay

NCSC podzieliło również hasła na kategorie tematyczne. Jeśli chodzi o imiona, najpopularniejszym hasłem w analizowanej bazie jest “Ashley” (432 tys. użytkowników), a zespołem sportowym “Liverpool”. Pośród zespołów muzycznych króluje “Blink182”, a na czele superbohaterów stoi “superman”. Jak widać, lata nieustannych kampanii i wszechobecnych ostrzeżeń wciąż nie przynoszą zadowalających efektów. Duża część użytkowników przedkłada bowiem wygodę nad bezpieczeństwo, co często kończy się utratą dostępu do kont na portalach społecznościowych i w sklepach internetowych.

Hakerzy wiedzą, że użytkownicy nie dbają o jakość haseł / fot.Pixabay

Na szczęście, sprawę coraz częściej biorą w swoje ręce administratorzy stron i producenci sprzętów, którzy wymuszają na użytkownikach wprowadzenie przy rejestracji trudnego do odgadnięcia hasła. Co więcej, niektóre państwa i regiony, na przykład Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, zamierzają nakładać na firmy obowiązek generowania skomplikowanych haseł i kodów PIN dla użytkowników.  |CHIP

Więcej:hasła