4-rdzeniowy model CPU AMD Ryzen 3000 w SiSoftware

Oczywiście, skoro mamy do czynienia z inżynieryjnym samplem, może zdarzyć się, że procesora o dokładnie takich parametrach nigdy nie zobaczymy. Jednak to potwierdzenie, że nowe chipy AMD są już nie tylko projektami, ale działającymi CPU. Ponieważ układowi towarzyszy płyta główna MSI MEG X570, niewykluczone, że chodzi o jeden z układów Ryzen 3000. Procesor oznaczono jako 2DS104BBM4GH2_38/34_N. D w nazwie kodowej oznacza procesor desktopowy, a S rewizję układu. Dalej cyfra 1 określa liczbę chipletów, BB stosowane jest w przypadku układów o TDP 65 W, natomiast M sygnalizuje jednostki z gniazdem AM4. Na końcu oznaczenia widzimy częstotliwości pracy.
AMD Ryzen 3
AMD Ryzen 3

Ten procesor AMD z pewnością nie będzie układem z górnej półki (graf. SiSoftware)

Wszystko wskazuje na to, że CPU pracuje z bazowym zegarem 3,4 GHz, w trybie Boost osiągając 3,8 GHz. To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę 7 nm proces technologiczny, w którym są produkowane Ryzeny trzeciej generacji. 7 nm proces powinien dość wydatnie podnieść efektywność energetyczną układu i umożliwiać wyższe częstotliwości pracy. Konfiguracja pamięci cache to 4 x 512 KB L2 oraz 16 MB L3.

Procesory AMD Ryzen 3000 mają zostać pokazane w tym roku. Według wstępnych informacji, nowe Ryzeny powinny przynieść wzrost IPC (instrukcje w cyklu zegara). Dzięki temu przy identycznym taktowaniu wydajność każdego rdzenia będzie wyższa niż w przypadku poprzedniej generacji układów Ryzen. | CHIP