AMD Ryzen 3

4-rdzeniowy model CPU AMD Ryzen 3000 w SiSoftware

W bazie programu SiSoftware Sandra pojawił się nieznany dotąd 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor AMD. Chociaż nie znamy na razie handlowej nazwy układu, ze znajdującego się we wpisie kodu można wydobyć nieco cennych informacji. Premiera CPU Ryzen 3000 jest spodziewana w tym roku.

Oczywiście, skoro mamy do czynienia z inżynieryjnym samplem, może zdarzyć się, że procesora o dokładnie takich parametrach nigdy nie zobaczymy. Jednak to potwierdzenie, że nowe chipy AMD są już nie tylko projektami, ale działającymi CPU. Ponieważ układowi towarzyszy płyta główna MSI MEG X570, niewykluczone, że chodzi o jeden z układów Ryzen 3000. Procesor oznaczono jako 2DS104BBM4GH2_38/34_N. D w nazwie kodowej oznacza procesor desktopowy, a S rewizję układu. Dalej cyfra 1 określa liczbę chipletów, BB stosowane jest w przypadku układów o TDP 65 W, natomiast M sygnalizuje jednostki z gniazdem AM4. Na końcu oznaczenia widzimy częstotliwości pracy.

Ten procesor AMD z pewnością nie będzie układem z górnej półki (graf. SiSoftware)

Wszystko wskazuje na to, że CPU pracuje z bazowym zegarem 3,4 GHz, w trybie Boost osiągając 3,8 GHz. To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę 7 nm proces technologiczny, w którym są produkowane Ryzeny trzeciej generacji. 7 nm proces powinien dość wydatnie podnieść efektywność energetyczną układu i umożliwiać wyższe częstotliwości pracy. Konfiguracja pamięci cache to 4 x 512 KB L2 oraz 16 MB L3.

Procesory AMD Ryzen 3000 mają zostać pokazane w tym roku. Według wstępnych informacji, nowe Ryzeny powinny przynieść wzrost IPC (instrukcje w cyklu zegara). Dzięki temu przy identycznym taktowaniu wydajność każdego rdzenia będzie wyższa niż w przypadku poprzedniej generacji układów Ryzen. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.