ACTA 2: Epic Games domaga się 1,5 miliarda dolarów od nadawców telewizyjnych [prima aprilis]

Twórcy “Fortnite” powołują się na niedawno przegłosowaną w Parlamencie Europejskim dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, potocznie zwaną jako “ACTA 2”. Nadawcy mają zapłacić po 10 dolarów od każdego widza. Finał Mistrzostw Świata w piłkę nożną w Rosji oglądało 165 milionów widzów z 20 krajów. Oznacza to, że Epic Games zarobi 1,6 miliarda dolarów. “Cieszynka” w grze nosi nazwę “Take the L” i możecie (jeszcze) ją zobaczyć na poniższym nagraniu.
ACTA 2: Epic Games domaga się 1,5 miliarda dolarów od nadawców telewizyjnych [prima aprilis]

Nadawcy bronią się twierdząc, że tylko udostępnili swoją antenę Griezmannowi, a wydarzenie było transmitowane na żywo i nie mieli wpływu na to, co zrobi Francuz. Jednak prawnicy Epic Games powołują się na nowo uchwalone przepisy, które przenoszą odpowiedzialność za łamanie praw autorskich na właścicieli platform cyfrowych.

— Nadawcy muszą być przygotowani na tego typu sytuacje i powinni stosować odpowiednie filtry automatycznie zaciemniające obraz. Technologia jest na tyle rozwinięta, że jeśli ktoś takich narzędzi nie posiada, nie powinien zajmować się transmitowaniem tak ważnych wydarzeń — czytamy w oświadczeniu rozesłanym do mediów przez Epic Games.

Telewizja Polska zapłaci równowartość 322 milionów złotych. Bowiem mecz finałowy na antenach TVP1 i TVP Sport oglądało 8,5 miliona widzów. Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym została uchwalona 26 marca przez Parlament Europejski. Przeciwko niej w 91 miastach Europy protestowali internauci. Nowe prawo było wspierane m.in. przez wydawców i część środowisk twórczych. | CHIP

Więcej:ACTA 2