GeForce GTX 1660 Ti oraz GTX 1650 trafiły do laptopów

Można powiedzieć, że to jakby podwójna premiera. Debiutują zarówno procesory Intel Core generacji 9, klasy H, ale też mobilne odmiany GeForce’ów GTX z rodziny Turing. Takie połączenie premier jest uzasadnione: znakomita większość laptopów gamingowych korzystać będzie właśnie z takiej kombinacji. Kiedy zerkniemy w specyfikację nowych kart, czeka nas zaskoczenie.
GeForce GTX 1660 Ti oraz GTX 1650 trafiły do laptopów

Specyfikacja nowych, mobilnych układów graficznych NVIDII (fot. NVIDIA)

GeForce GTX 1660 Ti w laptopach do gier

Nowy mobilny GeForce GTX 1660 Ti to pochodna desktopowej wersji tego GPU. Mamy więc tę samą liczbę rdzeni CUDA (1536) oraz tę samą pamięć VRAM GDDR6 o pojemności 6 GB. Inna jest natomiast częstotliwość pracy układu oraz, co oczywiste, TDP. O ile w desktopowym GeForce GTX 1660 Ti mamy do czynienia z taktowaniem bazowym 1500 MHz i 1770 MHz w trybie boost, o tyle w mobilnej odmianie jest to już zakres, zależny ostatecznie od producenta samego laptopa.

GeForce GTX pojawi się w laptopach największych producentów. (fot. NVIDIA)

Wydajność będzie więc nieznacznie niższa, niż w przypadku układu desktopowego, jednakże NVIDIA zapewnia, że nowy, mobilny GeForce GTX 1660 Ti to karta, którą gracze docenią. Nie bez przyczyny “zieloni” porównują nowy produkt z GeForcem GTX 1060, a więc bardzo popularnym wśród graczy GPU. Zdaniem producenta, czeka nas wydajność nawet do 50 procent wyższa niż w poprzedniku. Drugim układem, z którym NVIDIA porównuje nowy model jest, leciwy już dziś, GeForce GTX 960M. Tu przewaga ma być aż czterokrotna.

Większość graczy korzystających z laptopów nadal ma układy GeForce GTX 960M lub wolniejsze. NVIDIA ma więc spory rynek do zagospodarowania nowymi GPU. (fot. NVIDIA)

Porównanie to ma wiele sensu, bowiem, zdaniem NVIDII, gracze najczęściej wymieniają laptopy co około 4 lata. Jeśli ktoś kupował właśnie wiosną 2015 roku laptopa do gier ze średniej półki, prawdopodobnie nabył model z GTX 960M właśnie. Wzrost wydajności od tego czasu jest bardzo wyraźny i rzeczywiście, czas na zmianę. Ceny laptopów z układami graficznymi GeForce GTX 1660 Ti mają rozpoczynać się od 999 dolarów czyli około 3800 zł netto.

Wydajność laptopów z układem graficznym GeForce GTX 1660 Ti powinna zadowolić większość graczy. Najbardziej wymagający sięgną pod RTX’y.  (fot. NVIDIA)

GeForce GTX 1650 w laptopie

Zaprezentowana dziś karta graficzna GeForce GTX 1650 natychmiast otrzymała także swoją wersję mobilną. Nic dziwnego. Pobierający niewiele prądu, dość chłodny układ z rodziny Turing, wydaje się być wręcz stworzony z myślą o łatwym dostosowaniu do gamingowych laptopów. Oczywiście, układ ten to nie przedstawiciel segmentu high-end i NVIDIA wcale tego nie ukrywa. Jest jednak coś, co powinno szczególnie zwrócić uwagę użytkowników: laptopowy GTX 1650 może okazać się szybszy niż model dla komputerów stacjonarnych. Wszystko dzięki większej liczbie rdzeni CUDA – 1024 zamiast 896.

GeForce GTX 1650 ma być wyraźnie szybszy od kart poprzedniej generacji skierowanych do tego samego segmentu (fot. NVIDIA)

To model GPU, który trafi do tanich laptopów gamingowych, których ceny powinny zacząć się od około 799 dolarów, a więc niecałe 3050 zł netto. Oczywiście to sugestia NVIDII, a wszystko zależy od producentów samych laptopów. Nowy, mobilny GeForce GTX 1650 ma wyprzedzać popularnego GeForce’a GTX 1050 o około 70 procent. | CHIP