Gra o Tron nadchodzi

Korzystając ze sztucznej inteligencji, studenci Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) opracowali algorytm przewidujący, którzy bohaterowie “Gry o tron” przeżyją (a wiadomo, że to niełatwe zadanie), a kto ma największe szanse zasiąść na Żelaznym Tronie. Wyniki działania algorytmu znajdziecie tutaj. Jednaka uprzedzamy, kto nie chce poznać losów bohaterów GoT, ten nie powinien czytać dalej, a już na pewno nie powinien zaglądać na stronę. Bowiem przed VI sezonem studenci opracowali poprzednią wersję algorytmu, który przewidział zmartwychwstanie Jona Snowa. Może się więc okazać, że i tym razem algorytm ma rację.
Gra o Tron nadchodzi

Komu algorytm wieszczy śmierć?

Prawie żadnych szans na przeżycie algorytm nie daje Bronnowi, niebezpiecznemu najemnikowi Tyriona Lannistera, choć szanse Gregora Clegane’a i Sansy Stark są również niewielkie. Natomiast algorytm dobrze wróży Daenerys Targaryen. Według niego to ona będzie ostatecznym zwycięzcą.

„Zadanie przewidywania szans przetrwania bohaterów gry Game of Thrones opiera się na danych pochodzących ze świata fantazji, jednak te same techniki sztucznej inteligencji są używane w rzeczywistym świecie i mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie” – wyjaśnia lider mentor klasy, Guy Yachdav.

Innymi słowy, algorytm po zebraniu wystarczająco dużej liczby danych może także służyć np. do obliczania wskaźników przeżywalności pacjentów chorych na raka i innych metod leczenia wykorzystują podobne analizy.

Za kilka tygodni dowiemy się, czy algorytm miał rację. A ostatni sezon “Gry o tron” startuje już 15 kwietnia.