Haker w prosty sposób uzyskał dostęp do kont znanych sportowców

Ford zastosował starą, sprawdzoną metodę wyłudzania danych – wysyłał do ofiar wiadomości mailowe, w których podszywał się pod zaufaną instytucję, w tym wypadku Apple. W mailach prosił o podanie danych logowania do usługi Apple ID w celu weryfikacji, a kiedy je otrzymał, zmieniał hasło na swoje, blokując tym samym dostęp właścicielom.
cyberatak varenyky
cyberatak varenyky

Wykradzione dane posłużyły Fordowi do dokonywania transakcji za pomocą kart płatniczych ofiar i robieniu zakupów przez internet. Przestępca posługiwał się specjalnie przygotowanymi do tego celu kontami bankowymi.

Phishing to jedna z najprostszych form ataków hakerskich /graf.YouTube

Amerykański Departament Sprawiedliwości nie ujawnił, których osób dotyczy opisywana sprawa, jednak według ogólnych informacji, są to głównie sportowcy, gwiazdy NBA i NFL. Aktualnie, sprawą zajmuje się FBI, a Ford usłyszy wyrok najprawdopodobniej 24 czerwca.

[banner slot=”text”]

Przypomnijmy, że to nie pierwszy incydent tego typu, którego poszkodowanymi są celebryci. Najbardziej medialnym dotąd atakiem na znane osobistości było “Celebgate” z 2014 roku. Wówczas jednak, hakerzy, zamiast opróżniać konta bankowe ofiar, publikowali ich prywatne zdjęcia w mediach społecznościowych. Wśród dotkniętych atakiem znalazły się między innymi Jennifer Lawrence i Ariana Grande. Hakerzy odpowiedzialni za tamten wyciek zostali odnalezieni i skazani na pozbawienie wolności od 8 do 18 miesięcy.

O tym, że najlepsze są proste metody wiedział już Kevin Mitnick. Większość swoich ataków przeprowadził stosując proste metody socjotechniczne. | CHIP.pl

Więcej:cyberataki