Huawei Matebook E 2019 – tablet z Windows 10

Huawei Matebook E 2019 to tablet z klawiaturą. To kategoria urządzeń właściwie nieznana przed premierą pierwszych Surface’ów, które niejako dały tym samym drugie życie tabletom. Nowe urządzenie Huawei korzysta przy tym nie, jak wiele innych tabletów, z Androida, a z Windows 10. Jednocześnie wykorzystuje jednak podzespoły oparte na platformie Qualcommu, a tym samym silniej kojarzone ze środowiskiem spod znaku zielonego robota.
Huawei Matebook E 2019 – tablet z Windows 10

Zaletą takich konfiguracji jest oczywiście bardzo długi czas pracy na baterii oraz niewielkie gabaryty. Układy bazujące na architekturze ARM, a takim jest przecież napędzający Matebooka E 2019 Snapdragon 850, czerpią niewiele prądu w porównaniu z procesorami x86, do których przywykliśmy w komputerach pracujących z systemem Windows.

Niewielkie urządzenie z pewnością znajdzie nabywców – wadą pozostaje niska wydajność Snapdragonów w środowisku Windows (fot. notebookitalia)

Ten 12-calowy tablet może pochwalić się całkiem przystępną konfiguracją. Wspomniane już serce urządzenia – układ Snapdragon 850, to ośmiordzeniowy SoC składający się z dwóch bloków rdzeni głównych: 4 x  Kryo 385 2,96 GHz i 4 x Kryo 385 1,7 GHz. Układ graficzny stanowi iGPU Adreno 630. Matebook E 2019 pojawi się w wersjach z 4 i z 8 GB RAM oraz 128 GB i 256 GB pamięci wewnętrznej. Ta ostatnia zbudowana została z kości UFS (niestety nie podano, której wersji, ale przynajmniej nie jest to eMMC).

Tablety z pewnością straciły już większość popularności, którą cieszyły się jeszcze kilka lat temu (fot. notebookitalia)

Ekran urządzenia ma rozdzielczość 2160 x 1440 pikseli i współpracuje z rysikiem M-Pen, który obsługuje nawet do 2000 stopni nacisku. Nieźle wygląda też kwestia łączności. Matebook E 2019 wyposażony jest z modem LTE Qualcomm X20 Cat.18, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.1 i moduł łączności zbliżeniowej NFC. Co ciekawe, urządzenie umożliwia także skorzystanie z technologii eSIM, zatem możemy założyć, że wkrótce trafi do ofert operatorów. Może także w Polsce?

Huawei Matebook E 2019 posiada pojedynczy port USB typu C i gniazdo audio (mini-jack 3,5 mm). Do odblokowywania możemy wykorzystać czytnik linii papilarnych. Zestaw fotograficzny składa się z przedniego aparatu 5 MPix oraz tylnego 20 MPix. Producent twierdzi, że tablet działa nieprzerwanie na jednym ładowaniu przez około 20 godzin. Cena, póki co, nie została podana. | CHIP