Intel Agilex – układy wspomagające dla Xeonów

Nowe procesory pojawią się w trzech wariantach, z których dwa Intel opisał już dość szczegółowo. Serie Agilex F oraz Agilex I wkrótce powinny otrzymać także nieco silniejszy wariant, nazwany Agilex M. Wszystkie SoC mają jednak kilka wspólnych cech. Intel opisuje nową serię układów na swojej stronie.  Intel Agilex mają być wsparciem dla Xeonów. Nowe SoC będą dostarczane w formie kości FPGA, a ich główne zastosowania to zapewnienie dodatkowej mocy obliczeniowej dla chmury i centrów danych. Nie są to oczywiście zwykłe układy ARM, jakie znamy a naszych telefonów. Intel zastosował tu modułową budowę, łącząc chiplety komunikujące się z rdzeniami za pomocą interfejsu EMIB. Procesory Agilex powstają w litografii 10 nm.
Intel Agilex – układy wspomagające dla Xeonów

Schemat budowy nowych procesorów Intel Agilex (fot. Intel)

Z dostępnych dotychczas informacji, a więc nie obejmujących układów Agilex M, wiadomo, że nowe SoC mają mieć heterogeniczną budowę, co wydatnie ułatwia skalowanie układu. Liczba elementów logicznych może wynosić od 392 tysięcy do 2,69 mln. Wydajność obliczeniowa znajduje się w przedziale od 1,7 TFLOPS do 11,8 TFLOPS. Z obliczeniami FP16 nowe układy mają radzić sobie jeszcze lepiej: od 3,4 TFLOPS do 23,6 TFLOPS. W niektórych konfiguracjach układów Intel Agilex będzie można wybrać dodatkowo wbudowany, czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A53.

Intel Agilex ma za zadanie wspomaganie procesorów Xeon. Komunikacja po interfejsie CLX wykorzystującym PCIe 5.0 zapewni dostateczną przepustowość. Ważny element to także obsługa Optane DC, a więc pamięci, które mogą zrewolucjonizować rynek serwerowy i stacji roboczych – w końcu nieulotny RAM to rewelacyjne zabezpieczenie przed utratą danych (fot. Intel)

Nowe SoC współpracują z pamięciami DDR5 oraz łączącymi w sobie zalety SSD i RAM pamięciami Optane DC (nieulotnymi pamięciami RAM). Opcjonalnie ma być dostępna także wbudowana pamięć HBM (podobna do tej stosowanej na Radeonach Vega) o pojemności 16 GB. Imponująca w Agilexach jest przede wszystkim liczba i szybkość interfejsów I/O. To zresztą konieczne, skoro procesory te pełnią funkcję wspomagającą. Układy zapewniają pełną zgodnością z PCIe 5.0 i wykorzystują do połączenia z głównym CPU interfejs CXL (Compute Express Link). Intel Agilex są w stanie wykorzystywać także bardzo szybką łączność sieciową: do 4 linii 400 Gbps i 8 linii 200 Gbps. | CHIP