Intel pokazuje nadajnik dla sieci 400 GbE

Podczas Interconnect Day Intel zaprezentował pierwszą wersję (właściwie jeszcze demo) swojego nadajnika-odbiornika dla fotoniki krzemowej o szybkości 400 gigabitów. Nowe urządzenie łączy w całość układ elektroniczny z laserami diodowymi, a każdy z nich pracuje z przepustowością 100 Gbps i choć całość wygląda niepozornie, jest jednak bardzo skomplikowana. Celem jest szybkie przesyłanie danych z wykorzystaniem protokołów Ethernet, InfiniBand i OmniPath na większe odległości niż tradycyjne okablowanie miedziane.
Intel pokazuje nadajnik dla sieci 400 GbE

Sieć 400 Gbps? Dlaczego nie? Chociaż w domach takiej łączności nie zobaczymy jeszcze przez lata (fot. tomshardware)

Zastosowanie dla takiej łączności może być wielorakie, ale przede wszystkim będzie przydatne w miejscach, gdzie przesyłane są duże porcje danych. Nie chodzi raczej o zastosowania domowe, a przede wszystkim o centra danych. Tradycyjne miedziane kable sieciowe docierają do granic możliwości i zamiast systematycznie zwiększać grubość okablowania, lepiej jest przejść na coraz szybsze światłowody. Kluczową zaletą stosowania laserów do transmisji danych jest to, że światło może podróżować szybciej niż elektrony, a fotonika umożliwia transmisję strumieni światła bliżej siebie niż elektronów, co zwiększa gęstość okablowania. Intel zachwala także oszczędności energii nowego rozwiązania. Ma to prowadzić nawet do trzykrotnie mniejszego zapotrzebowania na moc na każdy Gbps transferu niż w przypadku miedzi.

Intel oficjalnie podaje, że to tylko kolejny krok w przechodzeniu na łączność fotoniczną (fot. intel)

Intel rozwija technologię fotoniki krzemowej od prawie 20 lat i wynalazł kilka kluczowych nowych metod wytwarzania i testowania urządzeń, które, jak twierdzi, zapewniają korzyści dla produkcji masowej. Większość konkurencyjnych rozwiązań do łączności tego typu składa się z bardziej złożonych (składających się nawet z 40 elementów) urządzeń. Każde łączenie musi być uszczelnione hermetycznie. Ograniczenie liczby części składowych powoduje więc także znacznie łatwiejszą instalację. Nowy nadajnik-odbiornik Intela może przesyłać dane na odległość do 500 metrów. | CHIP