Jest pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Jest pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Naukowcy z międzynarodowego projektu Event Horizon Telescope (EHT, pol. Teleskop Horyzontu Zdarzeń) zrobili pierwsze w historii zdjęcie supermasywnej czarnej dziury. Zanim doszło do publikacji zdjęcia, prace trwały dwa lata. Zdjęcie przedstawia supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki M87 (Panna A). Według naukowców M87 znajduje się ok. 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Przy projekcie EHT pracuje ponad 200 osób oraz 13 instytucji. Obserwacje prowadzono na fali o długości 1,3 mm. Zdjęcie w zasadzie przedstawia cień czarnej dziury. Naukowcom udało się też wyznaczyć masę czarnej dziury z galaktyki M87, która jest 6,5 mld razy wyższa od masy Słońca. Sam cień czarnej dziury mierzy nie więcej niż 40 miliardów kilometrów, a horyzont zdarzeń jest od niego około 2,5 razy mniejszy.

– To pierwsze zdjęcie czarnej dziury. To co widzieliśmy do tej pory, było tylko symulacjami – powiedział Heino Falcke z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen. Artykuły naukowe na temat pierwszego zdjęcia czarnej dziury opublikowano w “The Astrophysical Journal Letters”.

W projekcie Teleskopu Horyzontu Zdarzeń bierze udział dwoje Polaków: prof. Monika Mościbrodzka z Radboud University w Nijmegen w Holandii oraz dr Maciek Wielgus z Black Hole Initiative na Harvard University w USA. Prof. Mościbrodzka znalazła się w grupie osób przedstawiających wyniki pracy ETH podczas konferencji prasowej w Brukseli.