Laptop z AMD Ryzen i GeForce GTX 1660 Ti

Wszyscy czekamy na premierę GeForce’a GTX 1650 – karty graficznej dla niższego segmentu. Jej premierę przewidziano na 23 kwietnia. Przy tej okazji powinniśmy spodziewać się także pojawiania się mobilnej odmiany poprzednich premier “zielonych”: GeForce’ów GTX 1660 Ti oraz GTX 1660, a także samego GTX 1650. Tymczasem pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące wykorzystujących nowe układy laptopów. O ile konstrukcje, w których połączono GPU NVIDII z procesorami Intela nie powinny szczególnie zaskakiwać, to zainteresowanie z pewnością może wzbudzić ASUS Zephyrus GA502, który nowy GPU “zielonych” łączy z procesorem AMD Ryzen drugiej generacji.
Laptop z AMD Ryzen i GeForce GTX 1660 Ti

Tak ma wyglądać nowy laptop ASUSa, łączący w sobie CPU AMD i GU NVIDII (fot. laptopmedia)

Wiadomo, że ASUS Zephyrus GA502 będzie wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 3750H, a więc czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor zbudowany w architekturze Zen+ (12 nm) taktowany bazowo 2,3 GHz oraz zdolny do przyspieszania do 4 GHz. Ten mobilny APU posiada wbudowany układ graficzny Radeon Vega 10, który dysponuje całkiem niezłą wydajnością jak na iGPU. Jednakże w nowej konstrukcji ASUS-a towarzyszy mu  NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti z 6 GB pamięci VRAM typu GDDR6 o przepustowości 12 Gbps. Laptop tajwańskiego producenta będzie wyposażony w 16 GB pamięci RAM DDR4.

[banner slot=”text”]

Głównym (i zapewne jedynym) nośnikiem danych będzie dysk SSD PCIe x4 Gen.4 NVMe o pojemności 512 GB. ASUS Zephyrus GA502 ma także korzystać z 15,6-calowej matrycy IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i wysokiej częstotliwości odświeżania – 120 Hz. Stylistycznie nowy Zephyrus przypomina model GM501 – także i tu ramka ekranu została ograniczona do minimum, a cała konstrukcja jest dość odchudzona względem typowych laptopów gamingowych. Masa nowego laptopa ma wynosić 2,2 kg. Wyposażenie w porty obejmować ma 3 gniazda USB 3.1 typu A, 1 port USB 3.1 typu C, HDMI 2.0, Ethernet RJ-45 oraz jedno gniazdo mini-jack 3,5 mm.

Smukła konstrukcja bardzo przypomina wcześniejsze modele z serii Zephyrus – konkretnie GM501 (fot. laptopmedia)

Seria Zephyrus ASUSa składa się z lekkich i smukłych laptopów o wyraźnie gamingowym charakterze. Zwykle nie są to szczególnie tanie konstrukcje (co jest zresztą w pełni uzasadnione ich formą oraz znajdującymi się wewnątrz komponentami). Tym razem jednak wiele wskazuje na to, że nowy model GA502 trafi do odbiorców nieco mniej zasobnych – przynajmniej tak można wnioskować na przykładzie dostępnych obecnie maszyn z układami AMD Ryzen. ASUS ma aktualnie na rynku model TUF Gaming FX505DY, wyposażony w komponenty AMD i matrycę o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Jest on zauważalnie tańszy niż laptopy korzystające z innych podzespołów. | CHIP