Myszy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej urządzają… wyścigi

Uczeni z Centrum Badawczego im. Josepha Amesa (Ames Research Center) w Kalifornii przeanalizowali nagrania, w których zwracali uwagę na to, jak gryzonie radzą sobie w tych dość nietypowych warunkach. Okazało się, że całkiem dobrze. Myszy bardzo szybko znalazły swój autorski sposób na poruszanie się w warunkach mikrograwitacji. Odpowiednio rozciągając małe ciałka i zahaczając ogonami i kończynami o ściany klatki. Najciekawiej zachowywały się młode osobniki, które na ISS czuły się na tyle pewnie, że zaczęły urządzać… wyścigi wokół klatki. To niezwykłe zachowanie możecie zobaczyć poniżej na nagraniu.
Myszy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej urządzają… wyścigi

Myszy przebywały na orbicie 37 dni, co jest dość długim okresem biorąc pod uwagę stosunkowo krótką długość życia tych gryzoni. Naukowcy stwierdzili, że zachowanie zwierząt w warunkach mikrograwitacji poza tymi niecodziennymi “zawodami”, było normalne. Zwierzęta jadły, myły się i wykazywały zachowania stadne wchodząc w interakcje z innymi osobnikami. Jednocześni naukowcy nie wiedzą do końca dlaczego młode osobniki zaczęły biegać (a może raczej latać) w kółko. Choć podejrzewają, że jest to rodzaj ćwiczenia fizycznego, podobnego do tego, jaki na Ziemi obserwujemy w przypadku chomików biegających w kołowrotku.

Badania na gryzoniach mają też pomóc w zrozumieniu, jakie skutki może mieć długotrwałe przebywanie w warunkach niskiej grawitacji, co przyda się podczas planowanych lotów załogowych na Księżyc i Marsa. Poza analizą zdolności adaptacyjnych, szczególnie ważny jest wpływ mikrograwitacji na układ kostny. nim To pomogą zbadać kolejne eksperymenty, które będą trwały dłużej niż dotychczas. Inne badanie, dotyczące ludzi przyniosło całkiem nieoczekiwane wyniki. Tutaj przeczytacie o nim więcej. | CHIP