Nowe gamingowe oraz biznesowe monitory marek AOC i Philips

Urządzenie zaprojektowane wspólnie z Porsche to 32-calowy monitor dla wymagającego odbiorcy biznesowego. U32U1 ma szerokie możliwości konfigurowania położenia ekranu, obsługuje standard VESA DisplayHDR600 oraz rozdzielczość 4K. Monitor bardzo dobrze odwzorowuje kolory – pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 wynosi 90 procent. Sygnał można przesyłać za pomocą DisplayPort lub USB 3.1, przy użyciu którego monitor jest w stanie działać także jako hub USB, jednocześnie ładując z mocą do 65 W baterię podłączonego do niego laptopa. Premiera rynkowa urządzenia AOC-a i Porsche ma nastąpić w tym roku.
Nowe gamingowe oraz biznesowe monitory marek AOC i Philips

AOC

Nowy model zaprojektowany przy udziale producenta aut, a obok mniejszy, 27-calowy model (fot. CHIP)

AOC pokazał także monitory gamingowe. Dla zaawansowanych graczy przewidziano trzecią generację urządzeń submarki AGON. Zakrzywione, 27-calowe AG273QCG i AG273QC mają szybki czas reakcji (1 ms) oraz czestotliwość odświeżania wynoszącą odpowiednio 165 i 144 Hz. W Madrycie zobaczyliśmy też duży, 35-calowy model AG353UCG o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. Panel tego monitora producent wykonał w technologii VA, urządzenie dysponuje wysoką częstotliwością odświeżania (200 Hz). AG353UCG łączy obsługę HDR z technologiami synchronizacji FreeSync i G-Sync. Raczej jako ciekawostkę natomiast należy traktować model G68 4K Gaming przeznaczony dla graczy konsolowych – korzystających z PS4 lub Xbox One w sposób podobny jak gracze komputerowi ze swoich PC, czyli grających nie z kanapy a przy biurku. Monitor obsługuje więc stosunkowo niską częstotliwość odświeżania: jedynie 60 Hz (przy rozdzielczości 4K). Ale mamy tu też HDR i FreeSync.

Philips

Philips podczas hiszpańskiego wydarzenia zaprezentował dotykowe monitory dla punktów obsługi klienta i do zastosowań edukacyjnych. Pojawiła się również nowa linia urządzeń biznesowych. Podobnie do wspomnianego modelu AOC/Porsche – z debiutującego monitora Philipsa da się korzystać jak ze stacji dokującej dla podłączonego przez USB typu C laptopa. 32-calowy Philips 329P9H pozwala nie tylko podłączyć komputer z równoczesnym ładowaniem baterii przy użyciu tylko jednego kabla, ale został on też wyposażony w kamerę internetową chowaną wewnątrz obudowy (z systemem identyfikacji Windows Hello). 329P9H pracuje z własnym oprogramowaniem umożliwiającym obsługę nawet dwóch komputerów i szybkie przełączanie się między źródłami obrazu za pomocą jednego przycisku. Model kosztuje 900 euro, więc w Polsce cena zapewne przekroczy 4000 złotych.

Przy użyciu jednego kabla podłączamy laptop i ładujemy baterię (fot. CHIP)

Philips pochwalił się także modelem 241B7QGJ, który, zdaniem producenta, jest najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu monitorem na rynku. Urządzenie nazywane przez twórców zielonym monitorem pracuje w klasie energetycznej A++, ma do tego szereg sprzętowych i programowych rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Np. system PowerSensor przez podczerwień wykrywa czy użytkownik jest w pobliżu. Jeśli go nie wykryje, ekran przechodzi w stan uśpienia. Opakowanie modelu jest wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.

Oszczędny energetycznie monitor Philipsa (fot. CHIP)

Polska fabryka TPV

Właścicielem marek Philips i AOC jest firma TPV Technology z Hong Kongu. To gigant w branży producentów komputerowych monitorów – ma 35 procent udziału w światowym rynku. Urządzenia i podzespoły TPV powstają w 13 fabrykach na całym globie, z których jedna od 2008 roku działa w Polsce. Placówka z Gorzowa Wielkopolskiego w ubiegłym roku złożyła 4,4 miliona telewizorów. TPV Technology ma fabryki w Chinach, Rosji, Meksyku, Argentynie i Brazylii. Oprócz telewizorów i monitorów wytwarza także płyty PCB (Printed Circuit Board), czyli płytki drukowane przeznaczone do montażu podzespołów elektronicznych. | CHIP


Tutaj znajdziecie nasz ranking monitorów dla graczy, w którym liderem jest Acer Nitro XV273KP (zestawienie POWER). Najwyżej notowany AOC to Agon AG271UG (5 miejsce).