Nowe gamingowe oraz biznesowe monitory marek AOC i Philips

Superszeroki wyświetlacz dla graczy oraz model zaprojektowany wspólnie z Porsche. M.in. takie urządzenia pokazał w stolicy Hiszpanii AOC. Philips zaprezentował z kolei monitor, który pozwala za pomocą jednego kabla podłączyć laptop i ładować jego baterię. Obydwie marki należą do giganta z Hong Kongu, firmy TPV Technology.

AOC

Urządzenie zaprojektowane wspólnie z Porsche to 32-calowy monitor dla wymagającego odbiorcy biznesowego. U32U1 ma szerokie możliwości konfigurowania położenia ekranu, obsługuje standard VESA DisplayHDR600 oraz rozdzielczość 4K. Monitor bardzo dobrze odwzorowuje kolory – pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 wynosi 90 procent. Sygnał można przesyłać za pomocą DisplayPort lub USB 3.1, przy użyciu którego monitor jest w stanie działać także jako hub USB, jednocześnie ładując z mocą do 65 W baterię podłączonego do niego laptopa. Premiera rynkowa urządzenia AOC-a i Porsche ma nastąpić w tym roku.

Nowy model zaprojektowany przy udziale producenta aut, a obok mniejszy, 27-calowy model (fot. CHIP)

AOC pokazał także monitory gamingowe. Dla zaawansowanych graczy przewidziano trzecią generację urządzeń submarki AGON. Zakrzywione, 27-calowe AG273QCG i AG273QC mają szybki czas reakcji (1 ms) oraz czestotliwość odświeżania wynoszącą odpowiednio 165 i 144 Hz. W Madrycie zobaczyliśmy też duży, 35-calowy model AG353UCG o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. Panel tego monitora producent wykonał w technologii VA, urządzenie dysponuje wysoką częstotliwością odświeżania (200 Hz). AG353UCG łączy obsługę HDR z technologiami synchronizacji FreeSync i G-Sync. Raczej jako ciekawostkę natomiast należy traktować model G68 4K Gaming przeznaczony dla graczy konsolowych – korzystających z PS4 lub Xbox One w sposób podobny jak gracze komputerowi ze swoich PC, czyli grających nie z kanapy a przy biurku. Monitor obsługuje więc stosunkowo niską częstotliwość odświeżania: jedynie 60 Hz (przy rozdzielczości 4K). Ale mamy tu też HDR i FreeSync.

Philips

Philips podczas hiszpańskiego wydarzenia zaprezentował dotykowe monitory dla punktów obsługi klienta i do zastosowań edukacyjnych. Pojawiła się również nowa linia urządzeń biznesowych. Podobnie do wspomnianego modelu AOC/Porsche – z debiutującego monitora Philipsa da się korzystać jak ze stacji dokującej dla podłączonego przez USB typu C laptopa. 32-calowy Philips 329P9H pozwala nie tylko podłączyć komputer z równoczesnym ładowaniem baterii przy użyciu tylko jednego kabla, ale został on też wyposażony w kamerę internetową chowaną wewnątrz obudowy (z systemem identyfikacji Windows Hello). 329P9H pracuje z własnym oprogramowaniem umożliwiającym obsługę nawet dwóch komputerów i szybkie przełączanie się między źródłami obrazu za pomocą jednego przycisku. Model kosztuje 900 euro, więc w Polsce cena zapewne przekroczy 4000 złotych.

Przy użyciu jednego kabla podłączamy laptop i ładujemy baterię (fot. CHIP)

Philips pochwalił się także modelem 241B7QGJ, który, zdaniem producenta, jest najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu monitorem na rynku. Urządzenie nazywane przez twórców zielonym monitorem pracuje w klasie energetycznej A++, ma do tego szereg sprzętowych i programowych rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Np. system PowerSensor przez podczerwień wykrywa czy użytkownik jest w pobliżu. Jeśli go nie wykryje, ekran przechodzi w stan uśpienia. Opakowanie modelu jest wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.

Oszczędny energetycznie monitor Philipsa (fot. CHIP)

Polska fabryka TPV

Właścicielem marek Philips i AOC jest firma TPV Technology z Hong Kongu. To gigant w branży producentów komputerowych monitorów – ma 35 procent udziału w światowym rynku. Urządzenia i podzespoły TPV powstają w 13 fabrykach na całym globie, z których jedna od 2008 roku działa w Polsce. Placówka z Gorzowa Wielkopolskiego w ubiegłym roku złożyła 4,4 miliona telewizorów. TPV Technology ma fabryki w Chinach, Rosji, Meksyku, Argentynie i Brazylii. Oprócz telewizorów i monitorów wytwarza także płyty PCB (Printed Circuit Board), czyli płytki drukowane przeznaczone do montażu podzespołów elektronicznych. | CHIP


Tutaj znajdziecie nasz ranking monitorów dla graczy, w którym liderem jest Acer Nitro XV273KP (zestawienie POWER). Najwyżej notowany AOC to Agon AG271UG (5 miejsce).

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.