PowerShell popularniejszy pod Linuxem niż pod Windowsem

PowerShell to przydatne narzędzie administracyjne Microsoftu ułatwiające automatyzację pracy i środowisko skryptowe z własnym językiem programowania. Powłoka Microsoftu jest dostępna obecnie w dwóch wersjach – PowerShell 5.1 dla Windowsa i w otwartoźródłowej wersji Core 6.2 na systemy Windows, macOS i Linux. Rozróżnienia jednak znikną, a kolejna wersja powłoki będzie nazywała się po prostu PowerShell 7.
PowerShell popularniejszy pod Linuxem niż pod Windowsem

Microsoft zdecydował się na ten krok po analizie danych statystycznych na temat liczby uruchomień PowerShella w różnych systemach operacyjnych. Okazało się, że użytkownicy Linuxa najwyraźniej polubili narzędzie. Od maja ubiegłego roku systematycznie rośnie liczba zarejestrowanych uruchomień PowerShell Core w dystrybucjach spod znaku pingwina. Z kolei użytkownicy Windowsa rzadziej korzystają z powłoki. Microsoft podejrzewa, że powodem mogą być problemy z kompatybilnością części modułów z wersją windowsową.

Przybywa linuxowych użytkowników PowerShella (graf. Microsoft)

Jednocześnie w komunikacie wydawca zaznacza, że nie powinniśmy spodziewać się wielu nowych funkcji w 7 wydaniu oprogramowania. Tym razem autorzy skupią się na zapewnieniu lepszej zgodności pomiędzy poszczególnymi platformami. PowerShell 7 po udostępnieniu wersji finalnej znajdzie się w Windowsie obok powłoki Microsoftu w wersji 5.1. Kiedy to nastąpi, zależy w dużej mierze od upublicznienia stabilnej wersji środowiska programistycznego .NET Core 3.0. | CHIP