Premiera mobilnych AMD Ryzen Pro 2 generacji

AMD ogłosiło oficjalne wejście na rynek mobilnych układów Ryzen Pro i Athlon Pro drugiej generacji. Podobnie jak w przypadku serii pierwszej, są to procesory bazujące w znacznym stopniu na rozwiązaniach z modeli konsumenckich. Firma poinformowała, że nowe układy trafią do biznesowych laptopów produkowanych m.in. przez Lenovo i HP. Względem pierwszej generacji układów Ryzen Pro i Athlon Pro, nowe modele mają nieco podniesione częstotliwości pracy.
Premiera mobilnych AMD Ryzen Pro 2 generacji

Seria Ryzen Pro składa się z trzech modeli, niejako uzupełnianych pojedynczym Athlonem Pro. Wyższe taktowanie względem poprzedników powinno przełożyć się na nieco większe możliwości, na które już posiadacze generacji pierwszej nie mogli specjalnie narzekać. Topowa jednostka serii, czterordzeniowy i ośmiowątkowy AMD Ryzen 7 Pro 3700U taktowany jest z zegarem 2,3 GHz, a kiedy potrzeba potrafi przyspieszyć do 4,0 GHz. Podobnie jak jego konsumencki kuzyn, model Ryzen 7 3700U wyposażony jest w układ graficzny Radeon Vega 10 i posiada 6 MB pamięci cache (łącznie drugiego i trzeciego poziomu).

Cztery nowe APU trafić mają do lpatopów biznesowych (fot. AMD)

Nieco niżej w hierarchii znajduje się Ryzen 5 Pro 3500U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy, ale wyposażony w nico wolniejszy układ graficzny Vega 8. Jest też odrobinę niżej taktowany niż topowy model, ale zachowuje tę samą pojemność cache. Ryzen 3 Pro 3300U jest jedynym modelem z serii pozbawionym SMT. Ten czterordzeniowy układ cechuje się tę samą czestotliwością bazową co Ryzen 5 Pro 3500U, ale osiąga o 200 MHz mniej w trybie boost. Ma przy tym uboższy iGPU Vega 6. Najniższym modelem serii jest dwurdzeniowy Athlon Pro 300U.

Wzrost wydajności deklarowany przez producenta względem poprzedniej serii nie jest może duży, ale dostrzegalny (fot. AMD)

Wyraźną zaletą nowych APU jest oczywiście podniesiony poziom bezpieczeństwa. Producent zapewnił pełne wsparcie dla zestawu technologii GuardMI, na którą składają się m.in. technologie związane z szyfrowaniem treści, bezpiecznym startem systemu czy też szyfrowaniem pamięci. Ostatnia z technologii, nazwana po prostu Memory Encryption, jest dostępna wyłącznie w układach Ryzen Pro i Athlon Pro – nie znajdziemy jej w w wersjach układów przeznaczonych dla laptopów niebiznesowych.

AMD nie ma specjalnie dużego udziału w rynku laptopów, pomimo iż w komputerach stacjonarnych “czerwoni” radzą sobie znakomicie. Być może nowa linia procesorów dla modeli biznesowych znajdzie uznanie nie tyle wśród użytkowników ile wśród producentów. Widząc jednak, jak niewiele firm zdecydowało się na umieszczenie zaprezentowanych na początku roku mobilnych Ryzenów drugiej generacji, należy raczej oczekiwać, że nie zobaczymy zbyt wielu modeli laptopów z pokazanymi teraz APU. | CHIP

Wyniki testów procesorów mobilnych znajdziecie w naszych rankingach.