Przeciek o procesorze AMD Gonzalo dla nowych konsol

Aktualna generacja konsol jest u schyłku swojego cyklu produkcyjnego. Nowe urządzenia mamy zobaczyć niedługo. Spodziewamy się, że będą one nadal napędzane APU AMD. Układ “czerwonych”, który może trafić do sprzętu dla graczy, właśnie pojawił się w bazie danych 3DMark. Co można wyczytać z kodowego oznaczenia AMD Gonzalo?
Przeciek o procesorze AMD Gonzalo dla nowych konsol

Autor twitterowego przecieku podaje, że chodzi o AMD Gonzalo ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8. Oznaczenia kodowe skrywają szereg informacji, które da się odczytać dzięki dekoderowi przygotowanemu przez użytkownika posługującego się pseudonimem Marvin. Zatem do dzieła.

Początkowe Z jest oznaczeniem próbki ostatniego rodzaju przed wprowadzeniem do masowej produkcji. To dobra informacja, bo od momentu pojawienia się sprawnego sampla w 3DMarku do chwili kiedy trafi on na linie produkcyjne, nie powinno minąć więcej niż dwa miesiące. Kolejna litera, G, oznacza platformę gamingową. Następnie mamy liczbę 167. Zwykle w tym miejscu producent umieszcza dane o taktowaniu CPU. Twitterowicz TUM_APISAK podaje, że chodzi o częstotliwość wynoszącą 1,6 GHz. Zagadkowa natomiast w tej sekwencji jest cyfra 7. Następujące po niej 0 zapewne sygnalizuje rewizję układu. 2A to kod określający TDP – niestety na razie nie do rozszyfrowania. Litera E być może oznacza nieznane gniazdo procesora, chociaż równie dobrze mogłaby odnosić się do słowa embedded, czyli wbudowany. Następnie 8 określa liczbę rdzeni CPU. Dalsza część kodu pozostaje tajemnicza, ale pospekulujmy. 32/10/18 prawdopodobnie mówi o częstotliwości Turbo (3,2 GHz), bazowej (1,0 GHz) oraz taktowania iGPU (1,8 GHz).

Można założyć, że do wersji finalnej wiele się już w AMD Gonzalo nie zmieni. Wiadomo, że układ powstaje w procesie technologicznym 7 nm. Moduł graficzny to zapewne Navi 10. Biorąc pod uwagę, ile obecna generacja konsol potrafi wycisnąć z dość starych APU AMD oraz uwzględniając przeskok w wydajności jednostek tego producenta, jaki nastąpił wraz z pojawieniem się Ryzenów, mamy prawo spodziewać się, że nowe konsole będą miały naprawdę imponujące możliwości. | CHIP