Różowy Księżyc

Mamy do czynienia z pełnią Księżyca. Tym razem jest to Różowy Księżyc. To wyjątkowo przyjemne dla oka zjawisko. Jego nazwa wiąże się z kwitnącymi w tym czasie w Ameryce Północnej różowymi floksami. (Nazwy nadawali rdzenni Amerykanie, którzy czas określali m.in. na podstawie pełni Księżyca) Ale jeśli wyjdziecie na zewnątrz, to zauważycie, że akurat dzisiaj Księżyc otacza faktycznie różowa poświata.
Różowy Księżyc

Ciekawe jest to, że każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Wywodzą się one od nazw nadawanych przez rdzennych Amerykanów. I tak w styczniu mieliśmy do czynienia z pełnią Wilczego Księżyca, od zawodzących zimą wilków. W lutym była pełnia Śnieżnego Księżyca. Marzec to mało romantyczna pełnia Robaczego Księżyca. Ta nazwa związana jest z pierwszymi owadami i robakami, jakie pojawiają się na rozmarzającej ziemi. Kwiecień to pełnia Różowego Księżyca (właśnie trwa, namawiamy na podziwianie). Maj to oczywiście pełnia Kwiatowego Księżyca. Ponieważ w czerwcu w Ameryce Płn. zbierano już truskawki, to mowa jest o Truskawkowym Księżycu. Lipiec – pełnia Koźlego Księżyca. W tym miesiącu samce sarny (kozły) zrzucają poroże. Sierpień jest pełnią Księżyca Jesiotrów (od licznego występowania tych ryb), a we wrześniu wypada pełnia Księżyca Plonów. W październiku świeci jasno Księżyc Myśliwych. To czas robienia zapasów przez myśliwych. Nazwa listopadowej pełni Bobrzego Księżyca tłumaczona jest polowaniami na bobry, ale także zwiększoną aktywnością tych zwierząt. Grudzień nie dziwi – pełnia Zimnego Księżyca.

Poza zwykłymi pełniami mamy jeszcze do czynienia z Niebieskim Księżycem (Blue Moon). Określa się tą nazwą drugą pełnię księżyca, wypadającą w tym samym miesiącu kalendarzowym. Zjawisko jest to stosunkowo rzadkie, stąd w języku angielskim powiedzenie “Once in a Blue Moon”.

Od czasu do czasu zdarza się też Superksiężyc (poniżej artykuł wyjaśniający to zjawisko astronomiczne). Księżyc w pełni znajduje się najbliżej swojego perygeum, czyli miejsca na orbicie najbardziej zbliżonego do Ziemi.

A teraz koniecznie wyjrzyjcie za okno.

https://www.chip.pl/2019/02/superksiezyc-dzis/

Więcej:Księżyc