Skrypty Pythona można już uruchamiać w przeglądarce

Pyodide to eksperymentalny projekt Mozilli, którego celem jest umożliwienie uruchomienia aplikacji napisanych w Pythonie bezpośrednio w przeglądarce. Jest to możliwe dzięki technologii WebAssembly. Ten niskopoziomowy język programowania pozwala uruchamiać programy napisane w językach wyższego poziomu takich jak C, C++, Ruby, Kotlin, czy Go w przeglądarce, uzyskując wydajność podobną do natywnej. Teraz do tego grona dołącza także Python.
Skrypty Pythona można już uruchamiać w przeglądarce

Pyodide to interpreter Pythona, który można uruchomić w przeglądarce (graf. Mozilla)

Interpreter Pyodide powstał podczas prac nad projektem Iodide, dzięki któremu programiści będą mogli używać popularnych bibliotek do analizy dużych zbiorów danych bezpośrednio w przeglądarce. Wiele z nich napisanych jest właśnie w Pythonie, dlatego logicznym krokiem było stworzenie interpretera tego języka programowania, który można uruchomić za pomocą WebAssembly i JavaScriptu.

Co prawda podobne rozwiązania już istnieją (warto wspomnieć chociażby Matplotlib, Scipy, czy NumPy), jednak żadne z nich nie wspiera wszystkich popularnych bibliotek. To z kolei stanowi poważne ograniczenie i barierę dla rozwoju i popularyzacji Pythona jako języka programowania. Bowiem coraz więcej aplikacji pisanych jest na wiele platform, a WebAssembly bardzo ułatwia pracę programistom. | CHIP

Zainteresowanych tym językiem programowania odsyłamy do lektury. Jest z czego wybrać.

[offers keywords=”python programowanie”]