TEST: Chuwi Hi9 Plus – tablet rodem z Chin

[banner slot=”text”]Chińskie produkty jeszcze nie tak dawno kojarzyły się raczej z bazarową tandetą niż godną zaufania elektroniką. Dzięki takim gigantom jak Huawei czy Xiaomi udało się to myślenie nieco naprostować. I chociaż Chuwi jest producentem znacznie mniejszym, to testowane dziś urządzenie jest dobrym przykładem tego, że nawet mniej znane chińskie marki mają wysokie aspiracje i znaczące możliwości.
TEST: Chuwi Hi9 Plus – tablet rodem z Chin

Chuwi Hi9 Plus zaskoczył mnie pozytywnie, chociaż nie obyło się bez wpadek (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Chuwi Hi9 Plus to tablet, który trudno sklasyfikować jako tani, ale z pewnością nie należy też do tabletowego high-endu. Ot, cenowy średniak, któremu powinniśmy wybaczać rozmaite niedoróbki, byleby tylko nie były znaczące. Tym samym moje oczekiwania, co do tego urządzenia nie były wielkie. Spodziewałem się, że będzie to nieco plastikowa konstrukcja z dalekim od idealnego spasowaniem elementów i raczej nieśpiesznym działaniem. Myliłem się.

Obudowa i wyposażenie

Pierwszy kontakt z Chuwi Hi9 Plus wzbudza zaskakująco dobre wrażenia. Konstrukcja urządzenia jest smukła, zaokrąglona na krawędziach. Tablet nie jest tak lekki jak wiele dostępnych konstrukcji, waży bowiem 551 gramów, ale przyczyną jest solidne szkło na wyświetlaczu oraz metalowa obudowa pleców urządzenia.

Przyciski to tylko włącznik i regulacja głośności – ten pierwszy producent zaznaczył na czerwono (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Te kilkadziesiąt gramów więcej to niska cena za solidność konstrukcji. Nie można też narzekać na jakość spasowania elementów. Hi9 Plus nie ma właściwie żadnych większych szczelin, w których mógłby zbierać się kurz. Jakość wykonania obudowy widoczna jest także w wykrojeniu portów.

Tablet Chuwi Hi9 Plus w całej okazałości  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Tych jest niestety niewiele. Do zasilania urządzenia przewidziano port USB typu C. Tablet wyposażono też w gniazdo słuchawkowe. Jest jednak coś jeszcze – tacka na kartę SIM i kartę microSD. Urządzenie ma wbudowany modem LTE, a to daje temu niepozornemu tabletowi dodatkowe możliwości. Brakuje chociaż jednego pełnego portu USB typu A.

Przydałby się USB typu A i HDMI, choćby w formie mini.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Poza samym tabletem w zestawie znalazł się przewód USB typu A do USB typu C służący do ładowania lub – jeśli zajdzie potrzeba – także do łączenia z komputerem. Kolejny element wyposażenia to piórko, dodatek o tyle ciekawy, że zwykle niespotykany w tańszych tabletach. Producent dołączył jeszcze klawiaturę-etui, co sprawia, że Chuwi Hi9 Plus nie jest, jak większość tabletów, urządzeniem jedynie do konsumowania treści.

Wyposażenie Chuwi Hi9 Plus jest dość bogate.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Konstrukcja znana m.in. z tabletów Microsoftu, wyraźnie próbuje naśladować je stylem. Klawiatura obszyta jest materiałem o fakturze może nie tak przyjemnej jak w Surface, ale nadal należą się chińskiej firmie brawa za to jak wykonała ten dodatek. Klawiatura stanowi jednocześnie etui i podpórkę dla tabletu, składa się dość podobnie jak wiele innych, podobnych konstrukcji. Klawiatura łączy się z tabletem dzięki stykom ułożonym na magnetycznym pasku, który też pomaga utrzymać całą konstrukcję. Ta, po rozłożeniu, prezentuje się całkiem ładnie.

Na niepozornej klawiaturze pracuje się całkiem nieźle – oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest to jednocześnie etui niedrogiego tabletu.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Klawiatura fizyczna jest bardziej wygodna i wyraźnie szybsza w pisaniu iż klawiatura ekranowa. Jeżeli spodziewacie się, że finisz klawisza jest, jak to w cienkich konstrukcjach, bardzo twardy to jesteście w błędzie. Wiem, bo sam w nim byłem. Podczas pierwszego kontaktu z klawiaturą tabletu Chuwi Hi9 Plus starałem się przyciskać przyciski dość delikatnie, szczerze nie cierpię bowiem klawiatur, na których pisanie przypomina bębnienie palcami w deskę. Okazało się jednak, że klawisze pracują miękko i dość przyjemnie. Są oczywiście wyraźnie mniejsze niż w pełnowymiarowym laptopie czy zewnętrznej klawiaturze, ale jak na ten typ urządzenia jest bardzo dobrze. Jest tylko jedno “ale”. Otóż zaraz po podłączeniu klawiatury nie uświadczymy obsługi polskich znaków. Pisanie w naszym języku z użyciem klawiatury dołączonej do tabletu Chuwi Hi9 Plus wydaje się więc pozornie niemożliwe. Jest jednak na to sposób. Skorzystałem z aplikacji External Keyboard Helper (EKH), która umożliwia modyfikacje systemu klawiatury – w tym przypadku wystarczyło wybrać język polski i, co ważne, wybrać klawiaturę programu EKH jako metodę wprowadzania tekstu. I już. Działa idealnie.

Piórko nadaje się do pracy z programami graficznymi , ale trzeba pamiętać, że to raczej zabawka dla amatorów rysunku.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Piórko okazało się dość precyzyjne. Oczywiście nie można powiedzieć, że jest w stanie konkurować z rozwiązaniami np. firmy Wacom czy coraz silniej wybijającej się na rynku tabletów graficznych firmy Huion. To jednak inna liga. W kategorii “zwykłych” tabletów piórko dołączone do tabletu Chuwi Hi9 Plus okazuje się być dość przydatne. Rozpoznaje 1024 poziomy nacisku i całkiem nieźle reaguje na zmianę kąta pisania. Do robienia szybkich notatek lub amatorskiego wyżycia się artystycznie może się całkiem nieźle nadawać.

Specyfikacja techniczna

Chuwi Hi9 Plus może pochwalić się dość dobrymi parametrami jak na tę klasę cenową. Serce urządzenia to dziesięciordzeniowy procesor MediaTek Helio X27. To konstrukcja posiadająca wprawdzie sporo rdzeni obliczeniowych, ale o dość przeciętnej wydajności. Jego budowa jest jednak interesująca. Składa się, inaczej niż większość mobilnych SoC, z dwóch, ale z trzech bloków. Pierwszy zawiera cztery nisko taktowane (1,53 GHz) rdzenie Cortex-A53, dugi kolejne cztery, o tej samej architekturze, ale już wyższej (2,0 GHz) częstotliwości. Kiedy potrzeba więcej wydajności do gry wchodzi trzeci blok, składający się z dwóch rdzeni Cortex-A72, taktowanych 2,56 GHz. Procesor ma do dyspozycji 4 GB pamięci operacyjnej. Na dane przewidziano 64 GB w formie pamięci eMMC. Szkoda, że producent nie zdecydował się na znacznie szybszy nośnik UFS. Bateria tabletu ma pojemność 7000 mAh, co powinno wystarczyć na dość długi czas działania.

MediaTek Helio X27 nie jest może “demonem prędkości” – ma jednak wbudowane wszystkie potrzebne metody łączności, w tym WiFi 802.11ac oraz LTE kategorii 6

Ciekawie prezentuje się system łączności. Mamy tu do dyspozycji oczywiście Bluetooth 4+ oraz WiFi 802.11 ac. Antena w urządzeniu jest jednak pojedyncza, a tym samym nie skorzystamy z dobrodziejstw technologii MIMO, a prędkość łączności po WiFi ograniczona jest do 200 Mb/s. Dodatkowo mamy do dyspozycji modem LTE. Pozwala to traktować Chuwi Hi9 Plus nieco bardziej jako naprawdę podręczne urządzenie mobilne. Nie jesteśmy bowiem zależni od sieci WiFi.

Ekran

10,1-calowy wyświetlacz to podstawowe narzędzie komunikacji z urządzeniem. Zastosowano tu panel IPS o rozdzielczości 2560 x 1600. Jego działanie jest co najmniej dobre. Kąty widzenia są szerokie, a maksymalna jasność pozwala na pracę w dość intensywnym świetle dziennym. Niestety z racji pory roku (marzec) nie miałem okazji wypróbować urządzenia w naprawdę mocno słonecznym dniu. Należy jednak oczekiwać, że mogą w takich warunkach utrudnić obsługę odblaski. Ekran w Chuwi Hi9 Plus jest, jak w większości tabletów, odblaskowy. Producent zadbał też o jego ochronę, bowiem na szklanej powierzchni, już po rozpakowaniu znalazłem dodatkową warstwę ochronną.

Ekran sprawdza się nieźle – można pochwalić go za szerokie kąty widzenia i równomierne podświetlenie czy odwzorowanie barw – szkoda jednak, że tak silnie odblaskuje.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Kolory generowane przez ekran Chuwi Hi9 Plus są żywe i całkiem ładne, chociaż mają lekko podbity kolor niebieski, co nie jest niczym niezwykłym – wielu producentów robi to by sprawić, że całość obrazu wydaje się bardziej intensywna. Odwzorowanie barw jest jednak bardzo dobre – sięga 98 procent palety sRGB. Na tle konkurencji Chuwi Hi9 Plus ma raczej przeciętną jasność maksymalną ekranu. Wynosi ona 319 cd/m2, a równomierność podświetlenia nie wykazuje większych różnic niż 12 cd.

Głośnik i aparaty

To niestety najsłabsza część tego urządzenia.  Nie jest cichy, ale jakość generowanego dźwięku jest bardzo słaba. Mój telefon (Xiaomi Mi8) gra zarówno głośniej, jak i o niebo ładniej. Szkoda, że Chuwi nie przyłożyło się do tej części tabletu lepiej. Niestety, urządzenie, które z natury rzeczy jest nieco multimedialne, powinno być w stanie generować wyraźnie lepszy dźwięk. Jeśli jednak podróżujecie komunikacją zbiorową i tak polecam słuchawki 😉

Tylna kamera w Chuwi Hi9 Plus, obok maskownica głośnika.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia znajdują się kamery o rozdzielczości 8 MP. Rozdzielczość to jednak nie wszystko. Jakość wykonywanych zdjęć jest słaba, ale to nie powinno dziwić specjalnie – tablety mało kiedy oferują dobrą jakość zdjęć.

Kamerka przednia nada się do wideokonferencji.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Poniżej zamieszczam przykładowe zdjęcia wykonane aparatem tabletu Chuwi Hi9 Plus. Jakość jest, cóż, jaka widać. Zdjęcia są nieostre, przejaśnione, rozmyte.

System i aplikacje

Nie jestem szczególnym fanem głębokiej ingerencji producentów w system Google Android. Chuwi chyba też nie, bo dostajemy niemal czystego Androida 8.0 Oreo. Producent  zapewne nie będzie szczególnie wylewny jeśli chodzi o aktualizacje systemu, należy więc założyć, że 9.0 Pie na tym urządzeniu się nie pojawi.

Fakt, że mamy do czynienia z czystym Androidem sprawia, że po wyjęciu z pudełka mamy dostępne niewiele aplikacji. Są to podstawowe programy Google’a (Chrome, YouTube, Drive, Mapy, Kalendarz, Google Muzyka i Filmy) oraz typowe programy systemu, takie jak kalkulator. Producent dołożył od siebie jedynie aplikację radia.


Na kolejnej stronie opisujemy wydajność i czas pracy na baterii.

[offers keywords=”Chuwi Hi9 Plus”]

Możliwości procesora MediaTek Helio X27 i jego układu graficznego Mali T880 MP4 nie są porażające, ale zapewniają wystarczającą moc obliczeniową do większości zadań. Przeglądanie sieci, oglądanie filmów czy granie w większość gier nie stanowi większego problemu. Wydajność Chuwi Hi9 Plus sprawdziłem w kilku popularnych benchmarkach oraz grach.

Wydajność

W AnTuTu jesteśmy oczywiście bardzo daleko od rekordzistów. Chiński tablet nie ściga się jednak z flagowymi telefonami, a raczej niedrogimi tabletami innych producentów z “Państwa Środka” lub nieco droższymi konstrukcjami firm zachodnich. W tym względzie wydajność zapewniana przez SoC Helio X27 jest raczej w środku stawki.

PCMark dla Androida posiada kilka testów, skupionych wokół różnych zastosowań. Jeśli chodzi o możliwości w zadaniach określanych jako “praca” urządzenie wypadło raczej przeciętnie. Podobnie w przypadku zadań opartych o pamięć na dane. Niestety kuleje GPU, co nie powinno dziwić.

W GeekBench wychodzi słabość procesora MediaTek. O ile w zadaniach skupionych na pojedynczym wątku jest przyzwoicie (w końcu układ ten ma rdzenie Cortex-A72, do tego dość wysoko taktowane) to już w trybie wielowątkowym wychodzi na jaw, że wydajnych rdzeni jest zbyt mało, by SoC mógł konkurować z modelami Qualcommu, HiSilicon czy Samsunga.

Test 3DMark wykazuje, że GPU Mali-T880 MP4 nie należy do najszybszych. To układ, który mógł być niezły kilka lat temu, obecnie jedna odstaje od konkurencji. Do większości zadań jednakże wystarczy w zupełności.

Testy w grach

Tablety często są wykorzystywane jako urządzenia do powściągnięcia energii rozpierającej najmłodszych np. podczas podróży. Najłatwiej jest zrobić to oczywiście grami, więc jest to dość istotne zastosowanie dowolnego tabletu.

Do wielu gier wydajność będzie wystarczająca.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Sprawdziłem możliwości Chuwi Hi9 Plus m.in. w “Asphalt 9”, “World of Warships Blitz” oraz “HearthStone”. Uruchomiłem też uroczą “planszową grę cyfrową”, bo chyba tak należy ją sklasyfikować, “Armillo”. Na żadnym tytule nie uświadczyłem problemów z działaniem. “Asphalt 9” uruchomiłem przy tym na wysokich ustawieniach graficznych.

“Asphalt 9” to jedna z lepiej wyglądających gier na Androida

Czas pracy na baterii

Chuwi Hi9 Plus posiada baterię o pojemności 7000 mAh co jest obietnicą dość długiego czasu pracy. I tak właściwie jest, o czym opowiem poniżej, ale w tej beczce miodu będzie pewna łyżka dziegciu. Otóż czas ładowania baterii od zera do 100 procent wynosi niemal 5 h. Przy czym nie różnił się on wyraźnie – czy to wykorzystywałem ładowarkę zgodną z szybkim ładowaniem Qualcomm Quick Charge 3.0, czy też zwykłą, prostą i tanią ładowarkę 2.0 A.

Mobilny tablet nie jest raczej konkurencją dla laptopów – bardziej stanowi uzupełnienie, przydatne w innych scenariuszach użytkowania.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Jednocześnie tablet Chuwi Hi9 Plus należy pochwalić za to, że bez problemu możemy na nim pracować przez ponad 10 godzin. To przyzwoity wynik, obejmuje bowiem także pracę z klawiaturą, którą tablet także musi zasilić. Jej odłączenie nie wpływa jednak wydatnie na wydłużenie czasu pracy. Przy jasności ekranu ustawionej na około 60 procent powinniśmy spodziewać się około 10 h czasu pracy, a przy pełnym obciążeniu i jasności ustawionej przy tym na maksimum niecałe 1,5 h.

Możliwości Chuwi Hi9 Plus i subiektywne odczucia z użytkowania

Dodaję ten fragment ze względu na formę urządzenia. W przypadku laptopa czy smartfonu raczej bym tego nie zrobił, każdy przecież używa takich urządzeń na co dzień. Tablety jednak wyraźnie odeszły już z elektronicznego mainstreamu, przynajmniej w Polsce. Na zagranicznych konferencjach technologicznych często jednak spotkamy osoby notujące na tabletach właśnie, chociaż tu musimy pamiętać, że to specyfika pracy dziennikarskiej. Zatem jak może przydać się tablet w 2019 roku przysłowiowemu “Kowalskiemu”?

Nie tylko do pracy, ale też, a może przede wszystkim, do rozrywki – takie jest zwykle zastosowanie tabletów.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

“Kowalski” musi być użytkownikiem mobilnym, by sprzęt taki jak Chuwi Hi9 Plus miał jakikolwiek sens w jego przypadku. W domowych warunkach chętniej sięgniemy raczej po laptopa. Jadąc jednak w dłuższą podróż możliwe, że to właśnie tablet Chuwi będzie lepszym wyborem. M.in. dlatego, że jest lżejszy, ale też nie pozostaje zależny od WiFi, długo pracuje na baterii, zajmuje mało miejsca oraz jest ładowany poprzez to samo złącze co większość nowych telefonów. A to pozwala zabrać w podróż jedną tylko ładowarkę. By oddać sprawiedliwość laptopom – część z nich podziela tę zaletę, choćby testowany przeze mnie niedawno, znakomity Huawei Matebook 13.

Podsumowanie – czy Chuwi Hi9 Plus to dobry wybór?

Przyznaję, że byłem zaskoczony tym jak wygodnie pracuje się na tak niewielkim urządzeniu. Oczywiście – do pracy nadal preferuję laptopa. Jednocześnie, by chyba samemu sobie coś udowodnić, cały tekst recenzji, którą właśnie czytacie napisałem właśnie korzystając z tego tabletu. Nie stanowiło to większego problemu.

Tablet bez klawiatury służy raczej do konsumpcji niż kreacji treści.  (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Przede wszystkim nie zastąpi laptopa, a przynajmniej nie w większości zadań. Sprawdzi się natomiast dobrze wszędzie tam, gdzie mobilność będzie kluczowa. Jest lekki i długo pracuje na baterii, więc sprawdzi się m.in. w podróży. Łatwiej też na nim niż na typowym laptopie rozegrać w trasie wspólną partyjkę np. w grę planszową – tych na Androida przeniesiono naprawdę wiele. Do tworzenia szybkich notatek też nada się nieźle, zarówno dzięki klawiaturze, ale też piórku. To ostatnie z pewnością pozwoli się wyżyć artystycznie amatorom rysunku, chociaż trzeba pamiętać, że to proste urządzenie i nie można go równać z profesjonalnymi tabletami. Do tego wbudowany modem LTE pozwala na łączenie się bez konieczności szukania WiFi. Laptopy z wbudowanym modemem oczywiście istnieją, ale stanowią mniejszość, zwykle też dość kosztowną.

Urządzenie z pewnością może się podobać – do zdalnej pracy Chuwi Hi9 Plus nadaje się całkiem nieźle (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Biorąc pod uwagę cenę tabletu, kosztującego w chwili publikacji około 230 dolarów (870 zł netto) i porównując z nowymi (to ważne, wiem, że używane, to zupełnie inna bajka) laptopami dostępnymi w podobnej cenie, to jakość wykonania i możliwości tabletu Chuwi Hi9 Plus należy ocenić pozytywnie. Tablety konkurencji dostępne w polskich sklepach zwykle podobne możliwości oferują w nieco wyższej cenie. | CHIP

[offers keywords=”Chuwi Hi9 Plus”]

Więcej:tablety