TEST: ruter Lanberg RO-175GE – udany debiut

Marka Lanberg początkowo skupiła się na tworzeniu rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników sieci LAN oraz instalatorów sieci telekomunikacyjnych. Prócz komponentów pasywnych rozwiązań telekomunikacyjnych w ofercie Lanberg znajduje się szeroki wybór szaf serwerowych i dystrybucyjnych przeznaczonych do małych serwerowni.
Lanberg RO-175GE
Lanberg RO-175GE

Jednak w ostatnim czasie firma postanowiła wejść na rynek rozwiązań SOHO. Lanberg zaprezentował trzy modele ruterów dla osób prywatnych, ale także operatorów ISP. Jednym z urządzeń jest Lanberg RO-175GE (tutaj znajdziecie aktualną cenę), czyli szerokopasmowy ruter z gigabitowymi portami Ethernet oraz siecią Wi-Fi obsługującą standard 802.11ac z szybkością do 1750 Mb/s.

Urządzenie to niewielka prostopadłościenna konstrukcja wykonana z białego, błyszczącego tworzywa. Wierzchnia i spodnia część została wyposażona w liczne otwory odprowadzające nadmiar ciepła z wnętrza rutera. Po bokach i z tyłu znalazły się 4 stałe anteny dookólne o zysku 5 dBi dystrybuujące sygnał sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s oraz pasmie 5 GHz z szybkością 1300 Mb/s. Anteny o tej samej charakterystyce (zysku) odnajdziemy w 2 pozostałych modelach Lanberg.

Lanberg RO-175GE
Ruter Lanberg RO-175GE w pełnej krasie.

Z tyłu zamontowany został standardowy zestaw gniazd:

 • 4-portowy gigabitowy przełącznik LAN
 • gigabitowy port WAN
 • przycisk reset
 • przycisk WPS
 • przycisk wyłączania/włączania sieci Wi-Fi
 • gniazdo i przycisk zasilania.

Frontowa część jest miejscem na panel kontrolny ze wskaźnikami informacyjnymi o włączonym zasilaniu, aktywności obydwu sieci, aktywności WPS, aktywności internetu, aktywności 4 gniazd przełącznika LAN.

[banner slot=”text”]

Czego zabrakło? Nawet średniej klasy rutery domowe są bardzo często wyposażone w port lub porty USB pozwalające na podłączenie nośnika danych, lub drukarki. W RO-175GE nie znajdziemy tego rodzaju interfejsów.

Gdzie na rynku ruterów jest miejsce dla RO-175GE? Przyjrzyjmy się bliżej jego komponentom wewnętrznym. System obliczeniowy został oparty o SoC Realtek RTL8954E (taktowanie 620 MHz), będący także odpowiedzialnym za transmisję Ethernet i sprzętową akcelerację NAT. Rozwiązanie ma do dyspozycji 8 MB SPI Flash oraz 128 MB pamięci RAM.

Za komunikację w paśmie 2,4 GHz odpowiada Realtek RTL8194AR, z kolei pasmo 5 GHz to zadanie dla RTL8814AR. Tandem Realteków znajdziemy również w rozwiązaniach D-Linka (modelu DIR-879) czy wzmacniaczu Asusa RP-AC68U. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty RO-175GE można ulokować w środku stawki ruterów domowych – czyli rozwiązaniu będącym odpowiednim narzędziem dla typowej domowej sieci LAN, w której obecne jest kilka do kilkunastu urządzeń.

Podłączamy i zapominamy

Konfigurację rutera można sprowadzić do kilku czynności: wyjąć urządzenie z pudełka, podłączyć do modemu lub gniazdka, włączyć i używać. Rozwiązanie domyślnie oferuje serwer DHCP oraz dwie zabezpieczone sieci Wi-Fi, których nazwy i hasła znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Oczywiście nie poprzestaniemy na takiej konfiguracji i przyjrzymy się bliżej interfejsowi i funkcjom Lanberga. Po zalogowaniu do panelu WWW możemy uruchomić kreator konfiguracji, w którym definiujemy połączenie WAN (adres statyczny, dynamiczny, PPPoE, PPTP lub L2TP). W kolejnym kroku ustalamy SSID i hasła sieci WiFi i na tym koniec. Wystarczy wykonać restart rutera.

Lanberg RO-175GE
Konfiguracja połączenia WAN.
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja sieci bezprzewodowej 2,4 oraz 5 GHz.

Po restarcie możemy zalogować się ponownie do panelu i przejrzeć główne okno Aktualnego statusu, w którym znajdziemy kompletne informacje dotyczące konfiguracji urządzenia oraz sieci.

Lanberg RO-175GE
Aktualny status rutera.

Wspomnieliśmy już o tym, że RO-175GE pełni przede wszystkim rolę rutera Wi-Fi, czyli rozwiązania z NAT-em, serwerem DHCP, zaporą i pozostałymi funkcjami typowego rutera domowego. Oprócz tego Lanberg pozwala także na wykorzystanie go jako:

 • punktu dostępowego
 • wzmacniacza zasięgu
 • WISP
 • klienta Wi-Fi

Podczas prezentacji zostaniemy jednak przy możliwościach rutera, ponieważ ten tryb jest głównym sposobem wykorzystania rozwiązania.

Panel webowy w przejrzysty sposób kategoryzuje funkcje i możliwości RO-175GE. W głównej sekcji Ustawienia znajdziemy:

 • Ustawienia sieci WAN – z funkcjami aktualizacji MTU, klonowaniem adresu MAC, włączeniem UPnP, IGMP Proxy, przepuszczaniem ruchu VPN, zdalnym dostępem do rutera z zewnętrznej sieci czy wyłączenie odpowiedzi na ping
 • Ustawienia sieci LAN – konfigurujemy w nich adresację IP sieci LAN, serwer DHCP wraz ze statyczną dzierżawą adresów IP i usługa DDNS (No-ip oraz DynDNS). Co ciekawe ruter został także wyposażony w aktywny mechanizm Spanning tree zapobiegający powstawaniu pętli w sieci LAN
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja statycznej rezerwacji adresów IP.

Nieco więcej powiemy o sekcji ustawienia sieci Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz. Pierwszy rzut oka na panel i wydaje się, że ustawień jest mało. Nic z tych rzeczy. W Lanbergu znajdziemy naprawdę zaawansowany zestaw funkcji. Standardowo mamy do dyspozycji:

 • Status sieci – włączanie i wyłączanie określonego pasma
 • Nazwę sieci
 • Aktywację rozgłaszania SSID
 • Tryb bezprzewodowy i obsługę określonych standardów
 • Region, w którym pracuje ruter
 • Kanał i jego szerokość
 • Obsługę WMM
 • Prędkość transmisji danych z możliwością precyzyjnego określenia szybkości sieci, nie tylko na podstawie zdefiniowanych wartości, ale także precyzyjnie z wykorzystaniem modulacji i kodowania (MCS).
 • Określenie maksymalnej przepustowości pobierania i wysyłania
 • Aktywację funkcji Band Steering – czyli możliwość przełączania dwupasmowych klientów pomiędzy pasmem 2,4 i 5 GHz w zależności od ich obciążenia
 • Ustawienie szyfrowania, uwierzytelniania (także WPA2 Enterprise) oraz hasła
 • Aktywację mechanizmu WPS ułatwiającego połączeni do sieci bezprzewodowych
Lanberg RO-175GE
Ustawienia sieci bezprzewodowej.

Dopiero przewinięcie okna konfiguracji w dół ujawni kolejne pozycje ustawień. W opcjach Zaawansowanych można m.in. ustawić próg fragmentacji pakietów, RTS, preambułę, GI, włączyć i wyłączyć beamforming lub izolować klientów Wi-Fi.

Ruter został także wyposażony kontrolę dostępu na podstawie MAC adresów, a także prosty w konfiguracji system harmonogramów włączania i wyłączania sieci bezprzewodowej.

Lanberg RO-175GE
Harmonogram włączania i wyłączania sieci Wi-Fi.

Ciekawostką w Lanbergu jest możliwość rozszerzenia konfiguracji sieci Wi-Fi o rozgłaszanie dodatkowych SSID. Dla każdego z pasm można uruchomić po 4 sieci Wi-Fi z osobnym systemem szyfrowania, zabezpieczeń oraz nazw. Każda z sieci może być dodatkowo definiowania pod kątem dostępu podłączonych klientów. Możemy przydzielić dostęp tylko do Internetu lub do Internetu, jak i zasobów sieci LAN, a także ograniczać przepustowość dla poszczególnych sieci. To idealne rozwiązanie dostępu dla sieci gościnnej.

Lanberg RO-175GE
Lanberg może dystrybuować aż osiem dodatkowych sieci Wi-Fi.

Lanberg RO-175GE obsługuje także VLAN-y w standardzie 802.1q. Dodatkową zaletą jest zaimplementowana obsługa protokołu IPv6 i RADVD. Możemy także tworzyć tunel 6in4. Producent nie zapomniał o funkcjach routingu statycznego oraz obsłudze protokołu SNMP.


Na następnej stronie przeczytacie m.in. o bezpieczeństwie domowej sieci.

By żyło się bezpieczniej

Producent RO-175GE zadbał nie tylko o wysoką konfigurowalność sieci LAN i sieci bezprzewodowej. Do dyspozycji mamy także kilka mechanizmów bezpieczeństwa i optymalizacji ruchu sieciowego. Po pierwsze funkcje kontroli rodzicielskiej. Narzędzie umożliwia przede wszystkim ograniczenie czasu korzystania z sieci dla urządzeń podłączonych do rutera. Nie mamy tu filetowania adresów URL a jedynie system blokad dostępu, w którym definiujemy albo zakres adresów IP, albo adres MAC oraz godziny blokady.

Lanberg RO-175GE
Prosty mechanizm kontroli rodzicielskiej.

Filtrowanie adresów URL możemy włączyć w sekcji Zapora sieciowa. Oczywiście blokowanie określonych adresów nie jest jedynym mechanizmem bezpieczeństwa. Ruter obsługuje także blokowanie adresów IP, filtrowanie adresów MAC oraz filtrowanie portów TCP i UDP. Takie rozwiązanie może być pomocne w przypadku ograniczenia określonego typu ruchu sieciowego – np. aplikacji P2P czy strumieniowania wideo.

Lanberg RO-175GE
Filtrowanie adresów URL.

Użytkownicy, którzy chcą uzyskiwać zdalny dostęp do usług wewnątrz sieci LAN, mogą skorzystać z dwóch mechanizmów: przekierowania portów i strefy DMZ.

W pierwszym przypadku możemy zdefiniować reguły przekierowań portów TCP i UDP na określone porty wewnętrzne i wskazany host w sieci LAN. W przypadku strefy DMZ mamy do czynienia z rozwiązaniem, w którym uzyskujemy bezpośredni dostęp do urządzenia wewnątrz sieci (np. serwerów WWW czy FTP).

Lanberg RO-175GE
Przekierowanie portów w ruterze Lanbergu.

Dość rozbudowaną sekcją; w porównaniu z innymi ruterami domowymi; stanowi menu Atak DOS związane z ochroną rutera przed próbami ataków DoS. Użytkownik może nie tylko włączyć zabezpieczenia, ale precyzyjnie dostosować jakie typy ataków będą blokowane. Dodatkowo możemy zdefiniować, przy jakiej liczbie pakietów dana komunikacja będzie traktowana jako atak. W przypadku pozytywnej weryfikacji ruter może zablokować IP atakującego.

Lanberg RO-175GE
Rozbudowane możliwości wykrywania ataków.

Pomimo swej niepozornej konstrukcji Lanberg posiada jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność, która może przydać się dostawcom internetowym. Chodzi o obsługę protokołu TR-069. Co to takiego? Rozwiązanie ma na celu umożliwienie kompletnego dostępu do zarządzania dla operatora ISP. Jednocześnie mechanizm stanowi doskonały sposób na pomoc i diagnostykę połączeń urządzeń końcowych operatora i ustawień klienta.

Operator oddając ruter użytkownikowi końcowemu może aktywować ACS, który umożliwia automatyczną konfigurację rutera z systemu operatora.

Lanberg RO-175GE
Konfiguracja profilu ACS.

Dodatkowo operator może ograniczyć dostęp dla użytkownika końcowego, przekazując mu jedynie hasło i login dla konta z założonym systemem blokad poszczególnych elementów konfiguracji. Wszystkie ustawienia systemowe rutera można ukryć lub oznaczyć tylko do odczytu dla użytkownika końcowego. Gwarantuje to dostawcy prawidłową pracę urządzeń, a jednocześnie pozwala na pełną kontrolę nad funkcjami rutera w przypadku mniej doświadczonych użytkowników.

Lanberg RO-175GE
Edycja uprawnień dla użytkownika końcowego.

Testy

Nie ukrywamy, że z ciekawością oczekiwaliśmy na wyniki testów rozwiązania, które nie tylko dla Redakcji ale i na rynku konsumenckim jest nowością. Podczas sprawdzania możliwości Lanberga RO-175GE wykonaliśmy kilka standardowych testów urządzenia:

 • Kopiowanie danych z wykorzystaniem połączeń przewodowych – LAN oraz WAN
 • Sprawdzenie liczby możliwych do nawiązania sesji LAN oraz WAN
 • Pomiar jakości i dystrybucji sygnału 2,4 oraz 5 GHz
 • Test szybkości przesyłania danych w sieci 2,4 oraz 5 GHz w 8 punktach pomiarowych z wykorzystaniem adaptera PCIe Asus PCE-AC88

Do szybkości kopiowania z wykorzystaniem interfejsów LAN nie mamy żadnych uwag. Pobieranie i wysyłanie danych odbywa się z szybkością 981 Mb/s. Transfer pomiędzy  interfejsem LAN a WAN jest zaledwie 6 Mb/s wolniejszy. Liczba sesji wewnątrz sieci LAN, jaką ruter może nawiązać wynosi blisko 49 000. Znacznie niższe wyniki rozwiązanie oferuje w przypadku komunikacji LAN-WAN. Tu musimy zadowolić się wartościami w okolicach 13 500.

[banner slot=”text”]

Ruter dobrze wypada w testach pokrycia zasięgiem. W testowej lokalizacji o powierzchni ok 75 m2 dystrybucja sygnału na częstotliwości 2,4 GHz jest na bardzo wysokim poziomie. Najniższe wartości to tylko -56 dBm. Nieco gorzej jest w paśmie 5 GHz. Najwyższe wartości sygnału (nawet będąc blisko rutera) to ok -41 – -40 dBm. W najdalszych punktach domu wartość spada do -69 dBm.

Lanberg RO-175GE
Test pokrycia zasięgiem dla częstotliwości 2,4 GHz.
Lanberg RO-175GE
Test pokrycia zasięgiem dla częstotliwości 5 GHz.

Pomimo niższych wartości dystrybucji sygnału transmisja danych na częstotliwości 5 GHz wygląda całkiem nieźle. Okazuje się, że ruter świetnie radzi sobie z transferem, który osiągnął najwyższe wartości 430-466 Mb/s w kierunku pobieranie. Nie ukrywamy jednak, że przy linku do 1300 Mb/s szybkość pobierania i wysyłania mogłaby być nieco wyższa. Najniższe (co nie znaczy najgorsze) zarejestrowane wyniki to 216 Mb/s (pobieranie) i 207 Mb/s (wysyłanie). Znacznie lepiej jest w paśmie 2,4 GHz. Mając do dyspozycji 3 strumienie oraz łączną przepustowość 450 Mb/s z Lanberga udało się „wycisnąć” ponad 240 Mb/s rzeczywistego transferu.

Sieć 2,4 GHz
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1243238
2241230
3219199
4200189
5175145
6148133
7150141
8199186
Sieć 5 GHz
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1446403
2430367
3418348
4466394
5328318
6216207
7223210
8440385

Podsumowanie

Mały, biały, niepozorny, a przecież kryje w sobie wiele możliwości. Rozwiązanie Lanberga zaskakuje swoimi możliwościami i funkcjami. RO-175GE idealnie sprawdzi się w domowej sieci LAN wyposażonej w kilkanaście urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Wysoka wydajność sieciowa umożliwi wygodne korzystanie z szerokopasmowego internetu. Dzięki obsłudze TR-069 ruter RO-175GE będzie idealnym zestawem abonenckim dla operatorów ISP. Podsumowując w dwóch słowach – udany debiut. | CHIP