Lanberg RO-175GE

TEST: ruter Lanberg RO-175GE – udany debiut

Wybór domowego rutera z Wi-Fi nie zawsze jest łatwym zadaniem. Z jednej strony wiemy, że potrzebujemy urządzenia do współdzielenia internetu, budowy sieci LAN i Wi-Fi. Z drugiej jednak mnogość rozwiązań, które kosztują od 50 do nawet 2000 złotych powoduje mętlik w głowie. A gdyby wybrać coś pośrodku? Niedrogi sprzęt, ale z uniwersalnym systemem konfiguracji i jednocześnie odpowiednio wydajny do obsługi niewielkiej sieci domowej.

W skrócie

 • Bardzo dobra wydajność sieci WiFi, LAN i WAN
 • Obsługa wielu trybów pracy
 • Prosta i elastyczna konfiguracja
 • Brak portów USB
 • Miłym dodatkiem byłby serwer VPN

Ruter Lanberg RO-175GE jest rozwiązaniem przeznaczonym dla użytkowników domowych. Jednak dzięki dobrej wydajności zapewni szybką komunikację także w małych biurach. Urządzenie klasy AC1750 komunikuje się w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s a w paśmie 5 GHz – 1300 Mb/s. Wiele trybów pracy RO-175GE pozwoli na dostosowanie urządzenia do wymagań sieci czy warunków operatorów ISP dzięki obsłudze TR-069. Debiutancki produkt Lanberga cechuje prostota obsługi w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami sieciowymi i rozbudowanymi opcjami bezpieczeństwa.

Marka Lanberg początkowo skupiła się na tworzeniu rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników sieci LAN oraz instalatorów sieci telekomunikacyjnych. Prócz komponentów pasywnych rozwiązań telekomunikacyjnych w ofercie Lanberg znajduje się szeroki wybór szaf serwerowych i dystrybucyjnych przeznaczonych do małych serwerowni.

Jednak w ostatnim czasie firma postanowiła wejść na rynek rozwiązań SOHO. Lanberg zaprezentował trzy modele ruterów dla osób prywatnych, ale także operatorów ISP. Jednym z urządzeń jest Lanberg RO-175GE (tutaj znajdziecie aktualną cenę), czyli szerokopasmowy ruter z gigabitowymi portami Ethernet oraz siecią Wi-Fi obsługującą standard 802.11ac z szybkością do 1750 Mb/s.

Urządzenie to niewielka prostopadłościenna konstrukcja wykonana z białego, błyszczącego tworzywa. Wierzchnia i spodnia część została wyposażona w liczne otwory odprowadzające nadmiar ciepła z wnętrza rutera. Po bokach i z tyłu znalazły się 4 stałe anteny dookólne o zysku 5 dBi dystrybuujące sygnał sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s oraz pasmie 5 GHz z szybkością 1300 Mb/s. Anteny o tej samej charakterystyce (zysku) odnajdziemy w 2 pozostałych modelach Lanberg.

Lanberg RO-175GE
Ruter Lanberg RO-175GE w pełnej krasie.

Z tyłu zamontowany został standardowy zestaw gniazd:

 • 4-portowy gigabitowy przełącznik LAN
 • gigabitowy port WAN
 • przycisk reset
 • przycisk WPS
 • przycisk wyłączania/włączania sieci Wi-Fi
 • gniazdo i przycisk zasilania.

Frontowa część jest miejscem na panel kontrolny ze wskaźnikami informacyjnymi o włączonym zasilaniu, aktywności obydwu sieci, aktywności WPS, aktywności internetu, aktywności 4 gniazd przełącznika LAN.

Reklama

Czego zabrakło? Nawet średniej klasy rutery domowe są bardzo często wyposażone w port lub porty USB pozwalające na podłączenie nośnika danych, lub drukarki. W RO-175GE nie znajdziemy tego rodzaju interfejsów.

Gdzie na rynku ruterów jest miejsce dla RO-175GE? Przyjrzyjmy się bliżej jego komponentom wewnętrznym. System obliczeniowy został oparty o SoC Realtek RTL8954E (taktowanie 620 MHz), będący także odpowiedzialnym za transmisję Ethernet i sprzętową akcelerację NAT. Rozwiązanie ma do dyspozycji 8 MB SPI Flash oraz 128 MB pamięci RAM.

Za komunikację w paśmie 2,4 GHz odpowiada Realtek RTL8194AR, z kolei pasmo 5 GHz to zadanie dla RTL8814AR. Tandem Realteków znajdziemy również w rozwiązaniach D-Linka (modelu DIR-879) czy wzmacniaczu Asusa RP-AC68U. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty RO-175GE można ulokować w środku stawki ruterów domowych – czyli rozwiązaniu będącym odpowiednim narzędziem dla typowej domowej sieci LAN, w której obecne jest kilka do kilkunastu urządzeń.

Podłączamy i zapominamy

Konfigurację rutera można sprowadzić do kilku czynności: wyjąć urządzenie z pudełka, podłączyć do modemu lub gniazdka, włączyć i używać. Rozwiązanie domyślnie oferuje serwer DHCP oraz dwie zabezpieczone sieci Wi-Fi, których nazwy i hasła znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Oczywiście nie poprzestaniemy na takiej konfiguracji i przyjrzymy się bliżej interfejsowi i funkcjom Lanberga. Po zalogowaniu do panelu WWW możemy uruchomić kreator konfiguracji, w którym definiujemy połączenie WAN (adres statyczny, dynamiczny, PPPoE, PPTP lub L2TP). W kolejnym kroku ustalamy SSID i hasła sieci WiFi i na tym koniec. Wystarczy wykonać restart rutera.

Lanberg RO-175GE
Konfiguracja połączenia WAN.
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja sieci bezprzewodowej 2,4 oraz 5 GHz.

Po restarcie możemy zalogować się ponownie do panelu i przejrzeć główne okno Aktualnego statusu, w którym znajdziemy kompletne informacje dotyczące konfiguracji urządzenia oraz sieci.

Lanberg RO-175GE
Aktualny status rutera.

Wspomnieliśmy już o tym, że RO-175GE pełni przede wszystkim rolę rutera Wi-Fi, czyli rozwiązania z NAT-em, serwerem DHCP, zaporą i pozostałymi funkcjami typowego rutera domowego. Oprócz tego Lanberg pozwala także na wykorzystanie go jako:

 • punktu dostępowego
 • wzmacniacza zasięgu
 • WISP
 • klienta Wi-Fi

Podczas prezentacji zostaniemy jednak przy możliwościach rutera, ponieważ ten tryb jest głównym sposobem wykorzystania rozwiązania.

Panel webowy w przejrzysty sposób kategoryzuje funkcje i możliwości RO-175GE. W głównej sekcji Ustawienia znajdziemy:

 • Ustawienia sieci WAN – z funkcjami aktualizacji MTU, klonowaniem adresu MAC, włączeniem UPnP, IGMP Proxy, przepuszczaniem ruchu VPN, zdalnym dostępem do rutera z zewnętrznej sieci czy wyłączenie odpowiedzi na ping
 • Ustawienia sieci LAN – konfigurujemy w nich adresację IP sieci LAN, serwer DHCP wraz ze statyczną dzierżawą adresów IP i usługa DDNS (No-ip oraz DynDNS). Co ciekawe ruter został także wyposażony w aktywny mechanizm Spanning tree zapobiegający powstawaniu pętli w sieci LAN
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja statycznej rezerwacji adresów IP.

Nieco więcej powiemy o sekcji ustawienia sieci Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz. Pierwszy rzut oka na panel i wydaje się, że ustawień jest mało. Nic z tych rzeczy. W Lanbergu znajdziemy naprawdę zaawansowany zestaw funkcji. Standardowo mamy do dyspozycji:

 • Status sieci – włączanie i wyłączanie określonego pasma
 • Nazwę sieci
 • Aktywację rozgłaszania SSID
 • Tryb bezprzewodowy i obsługę określonych standardów
 • Region, w którym pracuje ruter
 • Kanał i jego szerokość
 • Obsługę WMM
 • Prędkość transmisji danych z możliwością precyzyjnego określenia szybkości sieci, nie tylko na podstawie zdefiniowanych wartości, ale także precyzyjnie z wykorzystaniem modulacji i kodowania (MCS).
 • Określenie maksymalnej przepustowości pobierania i wysyłania
 • Aktywację funkcji Band Steering – czyli możliwość przełączania dwupasmowych klientów pomiędzy pasmem 2,4 i 5 GHz w zależności od ich obciążenia
 • Ustawienie szyfrowania, uwierzytelniania (także WPA2 Enterprise) oraz hasła
 • Aktywację mechanizmu WPS ułatwiającego połączeni do sieci bezprzewodowych
Lanberg RO-175GE
Ustawienia sieci bezprzewodowej.

Dopiero przewinięcie okna konfiguracji w dół ujawni kolejne pozycje ustawień. W opcjach Zaawansowanych można m.in. ustawić próg fragmentacji pakietów, RTS, preambułę, GI, włączyć i wyłączyć beamforming lub izolować klientów Wi-Fi.

Ruter został także wyposażony kontrolę dostępu na podstawie MAC adresów, a także prosty w konfiguracji system harmonogramów włączania i wyłączania sieci bezprzewodowej.

Lanberg RO-175GE
Harmonogram włączania i wyłączania sieci Wi-Fi.

Ciekawostką w Lanbergu jest możliwość rozszerzenia konfiguracji sieci Wi-Fi o rozgłaszanie dodatkowych SSID. Dla każdego z pasm można uruchomić po 4 sieci Wi-Fi z osobnym systemem szyfrowania, zabezpieczeń oraz nazw. Każda z sieci może być dodatkowo definiowania pod kątem dostępu podłączonych klientów. Możemy przydzielić dostęp tylko do Internetu lub do Internetu, jak i zasobów sieci LAN, a także ograniczać przepustowość dla poszczególnych sieci. To idealne rozwiązanie dostępu dla sieci gościnnej.

Lanberg RO-175GE
Lanberg może dystrybuować aż osiem dodatkowych sieci Wi-Fi.

Lanberg RO-175GE obsługuje także VLAN-y w standardzie 802.1q. Dodatkową zaletą jest zaimplementowana obsługa protokołu IPv6 i RADVD. Możemy także tworzyć tunel 6in4. Producent nie zapomniał o funkcjach routingu statycznego oraz obsłudze protokołu SNMP.


Na następnej stronie przeczytacie m.in. o bezpieczeństwie domowej sieci.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.