
TEST: ruter Lanberg RO-175GE – udany debiut
W skrócie
- Bardzo dobra wydajność sieci WiFi, LAN i WAN
- Obsługa wielu trybów pracy
- Prosta i elastyczna konfiguracja
- Brak portów USB
- Miłym dodatkiem byłby serwer VPN
Ruter Lanberg RO-175GE jest rozwiązaniem przeznaczonym dla użytkowników domowych. Jednak dzięki dobrej wydajności zapewni szybką komunikację także w małych biurach. Urządzenie klasy AC1750 komunikuje się w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s a w paśmie 5 GHz – 1300 Mb/s. Wiele trybów pracy RO-175GE pozwoli na dostosowanie urządzenia do wymagań sieci czy warunków operatorów ISP dzięki obsłudze TR-069. Debiutancki produkt Lanberga cechuje prostota obsługi w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami sieciowymi i rozbudowanymi opcjami bezpieczeństwa.
Marka Lanberg początkowo skupiła się na tworzeniu rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników sieci LAN oraz instalatorów sieci telekomunikacyjnych. Prócz komponentów pasywnych rozwiązań telekomunikacyjnych w ofercie Lanberg znajduje się szeroki wybór szaf serwerowych i dystrybucyjnych przeznaczonych do małych serwerowni.
Jednak w ostatnim czasie firma postanowiła wejść na rynek rozwiązań SOHO. Lanberg zaprezentował trzy modele ruterów dla osób prywatnych, ale także operatorów ISP. Jednym z urządzeń jest Lanberg RO-175GE (tutaj znajdziecie aktualną cenę), czyli szerokopasmowy ruter z gigabitowymi portami Ethernet oraz siecią Wi-Fi obsługującą standard 802.11ac z szybkością do 1750 Mb/s.
Urządzenie to niewielka prostopadłościenna konstrukcja wykonana z białego, błyszczącego tworzywa. Wierzchnia i spodnia część została wyposażona w liczne otwory odprowadzające nadmiar ciepła z wnętrza rutera. Po bokach i z tyłu znalazły się 4 stałe anteny dookólne o zysku 5 dBi dystrybuujące sygnał sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s oraz pasmie 5 GHz z szybkością 1300 Mb/s. Anteny o tej samej charakterystyce (zysku) odnajdziemy w 2 pozostałych modelach Lanberg.

Z tyłu zamontowany został standardowy zestaw gniazd:
- 4-portowy gigabitowy przełącznik LAN
- gigabitowy port WAN
- przycisk reset
- przycisk WPS
- przycisk wyłączania/włączania sieci Wi-Fi
- gniazdo i przycisk zasilania.
Frontowa część jest miejscem na panel kontrolny ze wskaźnikami informacyjnymi o włączonym zasilaniu, aktywności obydwu sieci, aktywności WPS, aktywności internetu, aktywności 4 gniazd przełącznika LAN.
Reklama
Czego zabrakło? Nawet średniej klasy rutery domowe są bardzo często wyposażone w port lub porty USB pozwalające na podłączenie nośnika danych, lub drukarki. W RO-175GE nie znajdziemy tego rodzaju interfejsów.
Gdzie na rynku ruterów jest miejsce dla RO-175GE? Przyjrzyjmy się bliżej jego komponentom wewnętrznym. System obliczeniowy został oparty o SoC Realtek RTL8954E (taktowanie 620 MHz), będący także odpowiedzialnym za transmisję Ethernet i sprzętową akcelerację NAT. Rozwiązanie ma do dyspozycji 8 MB SPI Flash oraz 128 MB pamięci RAM.
Za komunikację w paśmie 2,4 GHz odpowiada Realtek RTL8194AR, z kolei pasmo 5 GHz to zadanie dla RTL8814AR. Tandem Realteków znajdziemy również w rozwiązaniach D-Linka (modelu DIR-879) czy wzmacniaczu Asusa RP-AC68U. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty RO-175GE można ulokować w środku stawki ruterów domowych – czyli rozwiązaniu będącym odpowiednim narzędziem dla typowej domowej sieci LAN, w której obecne jest kilka do kilkunastu urządzeń.
Podłączamy i zapominamy
Konfigurację rutera można sprowadzić do kilku czynności: wyjąć urządzenie z pudełka, podłączyć do modemu lub gniazdka, włączyć i używać. Rozwiązanie domyślnie oferuje serwer DHCP oraz dwie zabezpieczone sieci Wi-Fi, których nazwy i hasła znajdziemy na tabliczce znamionowej.
Oczywiście nie poprzestaniemy na takiej konfiguracji i przyjrzymy się bliżej interfejsowi i funkcjom Lanberga. Po zalogowaniu do panelu WWW możemy uruchomić kreator konfiguracji, w którym definiujemy połączenie WAN (adres statyczny, dynamiczny, PPPoE, PPTP lub L2TP). W kolejnym kroku ustalamy SSID i hasła sieci WiFi i na tym koniec. Wystarczy wykonać restart rutera.


Po restarcie możemy zalogować się ponownie do panelu i przejrzeć główne okno Aktualnego statusu, w którym znajdziemy kompletne informacje dotyczące konfiguracji urządzenia oraz sieci.

Wspomnieliśmy już o tym, że RO-175GE pełni przede wszystkim rolę rutera Wi-Fi, czyli rozwiązania z NAT-em, serwerem DHCP, zaporą i pozostałymi funkcjami typowego rutera domowego. Oprócz tego Lanberg pozwala także na wykorzystanie go jako:
- punktu dostępowego
- wzmacniacza zasięgu
- WISP
- klienta Wi-Fi
Podczas prezentacji zostaniemy jednak przy możliwościach rutera, ponieważ ten tryb jest głównym sposobem wykorzystania rozwiązania.
Panel webowy w przejrzysty sposób kategoryzuje funkcje i możliwości RO-175GE. W głównej sekcji Ustawienia znajdziemy:
- Ustawienia sieci WAN – z funkcjami aktualizacji MTU, klonowaniem adresu MAC, włączeniem UPnP, IGMP Proxy, przepuszczaniem ruchu VPN, zdalnym dostępem do rutera z zewnętrznej sieci czy wyłączenie odpowiedzi na ping
- Ustawienia sieci LAN – konfigurujemy w nich adresację IP sieci LAN, serwer DHCP wraz ze statyczną dzierżawą adresów IP i usługa DDNS (No-ip oraz DynDNS). Co ciekawe ruter został także wyposażony w aktywny mechanizm Spanning tree zapobiegający powstawaniu pętli w sieci LAN

Nieco więcej powiemy o sekcji ustawienia sieci Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz. Pierwszy rzut oka na panel i wydaje się, że ustawień jest mało. Nic z tych rzeczy. W Lanbergu znajdziemy naprawdę zaawansowany zestaw funkcji. Standardowo mamy do dyspozycji:
- Status sieci – włączanie i wyłączanie określonego pasma
- Nazwę sieci
- Aktywację rozgłaszania SSID
- Tryb bezprzewodowy i obsługę określonych standardów
- Region, w którym pracuje ruter
- Kanał i jego szerokość
- Obsługę WMM
- Prędkość transmisji danych z możliwością precyzyjnego określenia szybkości sieci, nie tylko na podstawie zdefiniowanych wartości, ale także precyzyjnie z wykorzystaniem modulacji i kodowania (MCS).
- Określenie maksymalnej przepustowości pobierania i wysyłania
- Aktywację funkcji Band Steering – czyli możliwość przełączania dwupasmowych klientów pomiędzy pasmem 2,4 i 5 GHz w zależności od ich obciążenia
- Ustawienie szyfrowania, uwierzytelniania (także WPA2 Enterprise) oraz hasła
- Aktywację mechanizmu WPS ułatwiającego połączeni do sieci bezprzewodowych

Dopiero przewinięcie okna konfiguracji w dół ujawni kolejne pozycje ustawień. W opcjach Zaawansowanych można m.in. ustawić próg fragmentacji pakietów, RTS, preambułę, GI, włączyć i wyłączyć beamforming lub izolować klientów Wi-Fi.
Ruter został także wyposażony kontrolę dostępu na podstawie MAC adresów, a także prosty w konfiguracji system harmonogramów włączania i wyłączania sieci bezprzewodowej.

Ciekawostką w Lanbergu jest możliwość rozszerzenia konfiguracji sieci Wi-Fi o rozgłaszanie dodatkowych SSID. Dla każdego z pasm można uruchomić po 4 sieci Wi-Fi z osobnym systemem szyfrowania, zabezpieczeń oraz nazw. Każda z sieci może być dodatkowo definiowania pod kątem dostępu podłączonych klientów. Możemy przydzielić dostęp tylko do Internetu lub do Internetu, jak i zasobów sieci LAN, a także ograniczać przepustowość dla poszczególnych sieci. To idealne rozwiązanie dostępu dla sieci gościnnej.

Lanberg RO-175GE obsługuje także VLAN-y w standardzie 802.1q. Dodatkową zaletą jest zaimplementowana obsługa protokołu IPv6 i RADVD. Możemy także tworzyć tunel 6in4. Producent nie zapomniał o funkcjach routingu statycznego oraz obsłudze protokołu SNMP.
Na następnej stronie przeczytacie m.in. o bezpieczeństwie domowej sieci.