Lanberg RO-175GE

TEST: ruter Lanberg RO-175GE – udany debiut

Czy urządzenie za około 250 złotych spełni oczekiwania typowego użytkownika internetu?

Marka Lanberg początkowo skupiła się na tworzeniu rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników sieci LAN oraz instalatorów sieci telekomunikacyjnych. Prócz komponentów pasywnych rozwiązań telekomunikacyjnych w ofercie Lanberg znajduje się szeroki wybór szaf serwerowych i dystrybucyjnych przeznaczonych do małych serwerowni.

W skrócie

 • Bardzo dobra wydajność sieci WiFi, LAN i WAN
 • Obsługa wielu trybów pracy
 • Prosta i elastyczna konfiguracja
 • Brak portów USB
 • Miłym dodatkiem byłby serwer VPN

Ruter Lanberg RO-175GE jest rozwiązaniem przeznaczonym dla użytkowników domowych. Jednak dzięki dobrej wydajności zapewni szybką komunikację także w małych biurach. Urządzenie klasy AC1750 komunikuje się w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s a w paśmie 5 GHz – 1300 Mb/s. Wiele trybów pracy RO-175GE pozwoli na dostosowanie urządzenia do wymagań sieci czy warunków operatorów ISP dzięki obsłudze TR-069. Debiutancki produkt Lanberga cechuje prostota obsługi w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami sieciowymi i rozbudowanymi opcjami bezpieczeństwa.

Jednak w ostatnim czasie firma postanowiła wejść na rynek rozwiązań SOHO. Lanberg zaprezentował trzy modele ruterów dla osób prywatnych, ale także operatorów ISP. Jednym z urządzeń jest Lanberg RO-175GE (tutaj znajdziecie aktualną cenę), czyli szerokopasmowy ruter z gigabitowymi portami Ethernet oraz siecią Wi-Fi obsługującą standard 802.11ac z szybkością do 1750 Mb/s.

Urządzenie to niewielka prostopadłościenna konstrukcja wykonana z białego, błyszczącego tworzywa. Wierzchnia i spodnia część została wyposażona w liczne otwory odprowadzające nadmiar ciepła z wnętrza rutera. Po bokach i z tyłu znalazły się 4 stałe anteny dookólne o zysku 5 dBi dystrybuujące sygnał sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz z szybkością 450 Mb/s oraz pasmie 5 GHz z szybkością 1300 Mb/s. Anteny o tej samej charakterystyce (zysku) odnajdziemy w 2 pozostałych modelach Lanberg.

Lanberg RO-175GE
Ruter Lanberg RO-175GE w pełnej krasie.

Z tyłu zamontowany został standardowy zestaw gniazd:

 • 4-portowy gigabitowy przełącznik LAN
 • gigabitowy port WAN
 • przycisk reset
 • przycisk WPS
 • przycisk wyłączania/włączania sieci Wi-Fi
 • gniazdo i przycisk zasilania.

Frontowa część jest miejscem na panel kontrolny ze wskaźnikami informacyjnymi o włączonym zasilaniu, aktywności obydwu sieci, aktywności WPS, aktywności internetu, aktywności 4 gniazd przełącznika LAN.

Czego zabrakło? Nawet średniej klasy rutery domowe są bardzo często wyposażone w port lub porty USB pozwalające na podłączenie nośnika danych, lub drukarki. W RO-175GE nie znajdziemy tego rodzaju interfejsów.

Gdzie na rynku ruterów jest miejsce dla RO-175GE? Przyjrzyjmy się bliżej jego komponentom wewnętrznym. System obliczeniowy został oparty o SoC Realtek RTL8954E (taktowanie 620 MHz), będący także odpowiedzialnym za transmisję Ethernet i sprzętową akcelerację NAT. Rozwiązanie ma do dyspozycji 8 MB SPI Flash oraz 128 MB pamięci RAM.

Za komunikację w paśmie 2,4 GHz odpowiada Realtek RTL8194AR, z kolei pasmo 5 GHz to zadanie dla RTL8814AR. Tandem Realteków znajdziemy również w rozwiązaniach D-Linka (modelu DIR-879) czy wzmacniaczu Asusa RP-AC68U. Biorąc pod uwagę zastosowane komponenty RO-175GE można ulokować w środku stawki ruterów domowych – czyli rozwiązaniu będącym odpowiednim narzędziem dla typowej domowej sieci LAN, w której obecne jest kilka do kilkunastu urządzeń.

Podłączamy i zapominamy

Konfigurację rutera można sprowadzić do kilku czynności: wyjąć urządzenie z pudełka, podłączyć do modemu lub gniazdka, włączyć i używać. Rozwiązanie domyślnie oferuje serwer DHCP oraz dwie zabezpieczone sieci Wi-Fi, których nazwy i hasła znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Oczywiście nie poprzestaniemy na takiej konfiguracji i przyjrzymy się bliżej interfejsowi i funkcjom Lanberga. Po zalogowaniu do panelu WWW możemy uruchomić kreator konfiguracji, w którym definiujemy połączenie WAN (adres statyczny, dynamiczny, PPPoE, PPTP lub L2TP). W kolejnym kroku ustalamy SSID i hasła sieci WiFi i na tym koniec. Wystarczy wykonać restart rutera.

Lanberg RO-175GE
Konfiguracja połączenia WAN.
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja sieci bezprzewodowej 2,4 oraz 5 GHz.

Po restarcie możemy zalogować się ponownie do panelu i przejrzeć główne okno Aktualnego statusu, w którym znajdziemy kompletne informacje dotyczące konfiguracji urządzenia oraz sieci.

Lanberg RO-175GE
Aktualny status rutera.

Wspomnieliśmy już o tym, że RO-175GE pełni przede wszystkim rolę rutera Wi-Fi, czyli rozwiązania z NAT-em, serwerem DHCP, zaporą i pozostałymi funkcjami typowego rutera domowego. Oprócz tego Lanberg pozwala także na wykorzystanie go jako:

 • punktu dostępowego
 • wzmacniacza zasięgu
 • WISP
 • klienta Wi-Fi

Podczas prezentacji zostaniemy jednak przy możliwościach rutera, ponieważ ten tryb jest głównym sposobem wykorzystania rozwiązania.

Panel webowy w przejrzysty sposób kategoryzuje funkcje i możliwości RO-175GE. W głównej sekcji Ustawienia znajdziemy:

 • Ustawienia sieci WAN – z funkcjami aktualizacji MTU, klonowaniem adresu MAC, włączeniem UPnP, IGMP Proxy, przepuszczaniem ruchu VPN, zdalnym dostępem do rutera z zewnętrznej sieci czy wyłączenie odpowiedzi na ping
 • Ustawienia sieci LAN – konfigurujemy w nich adresację IP sieci LAN, serwer DHCP wraz ze statyczną dzierżawą adresów IP i usługa DDNS (No-ip oraz DynDNS). Co ciekawe ruter został także wyposażony w aktywny mechanizm Spanning tree zapobiegający powstawaniu pętli w sieci LAN
Lanberg RO-175GE
Konfiguracja statycznej rezerwacji adresów IP.

Nieco więcej powiemy o sekcji ustawienia sieci Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz. Pierwszy rzut oka na panel i wydaje się, że ustawień jest mało. Nic z tych rzeczy. W Lanbergu znajdziemy naprawdę zaawansowany zestaw funkcji. Standardowo mamy do dyspozycji:

 • Status sieci – włączanie i wyłączanie określonego pasma
 • Nazwę sieci
 • Aktywację rozgłaszania SSID
 • Tryb bezprzewodowy i obsługę określonych standardów
 • Region, w którym pracuje ruter
 • Kanał i jego szerokość
 • Obsługę WMM
 • Prędkość transmisji danych z możliwością precyzyjnego określenia szybkości sieci, nie tylko na podstawie zdefiniowanych wartości, ale także precyzyjnie z wykorzystaniem modulacji i kodowania (MCS).
 • Określenie maksymalnej przepustowości pobierania i wysyłania
 • Aktywację funkcji Band Steering – czyli możliwość przełączania dwupasmowych klientów pomiędzy pasmem 2,4 i 5 GHz w zależności od ich obciążenia
 • Ustawienie szyfrowania, uwierzytelniania (także WPA2 Enterprise) oraz hasła
 • Aktywację mechanizmu WPS ułatwiającego połączeni do sieci bezprzewodowych
Lanberg RO-175GE
Ustawienia sieci bezprzewodowej.

Dopiero przewinięcie okna konfiguracji w dół ujawni kolejne pozycje ustawień. W opcjach Zaawansowanych można m.in. ustawić próg fragmentacji pakietów, RTS, preambułę, GI, włączyć i wyłączyć beamforming lub izolować klientów Wi-Fi.

Ruter został także wyposażony kontrolę dostępu na podstawie MAC adresów, a także prosty w konfiguracji system harmonogramów włączania i wyłączania sieci bezprzewodowej.

Lanberg RO-175GE
Harmonogram włączania i wyłączania sieci Wi-Fi.

Ciekawostką w Lanbergu jest możliwość rozszerzenia konfiguracji sieci Wi-Fi o rozgłaszanie dodatkowych SSID. Dla każdego z pasm można uruchomić po 4 sieci Wi-Fi z osobnym systemem szyfrowania, zabezpieczeń oraz nazw. Każda z sieci może być dodatkowo definiowania pod kątem dostępu podłączonych klientów. Możemy przydzielić dostęp tylko do Internetu lub do Internetu, jak i zasobów sieci LAN, a także ograniczać przepustowość dla poszczególnych sieci. To idealne rozwiązanie dostępu dla sieci gościnnej.

Lanberg RO-175GE
Lanberg może dystrybuować aż osiem dodatkowych sieci Wi-Fi.

Lanberg RO-175GE obsługuje także VLAN-y w standardzie 802.1q. Dodatkową zaletą jest zaimplementowana obsługa protokołu IPv6 i RADVD. Możemy także tworzyć tunel 6in4. Producent nie zapomniał o funkcjach routingu statycznego oraz obsłudze protokołu SNMP.


Na następnej stronie przeczytacie m.in. o bezpieczeństwie domowej sieci.