NEWS: Apple i Qualcomm dogadały się w sprawie sporów patentowych

Jeszcze dwa dni temu mowa była o tym, że proces między Apple a Qualcommem przed sądem w San Diego potrwa pięć tygodni. Tymczasem obydwie firmy zgodziły się zakończyć lata sądowych przepychanek i polubownie rozstrzygnąć liczne spory o miliardy dolarów. Wszystkie spory sądowe pomiędzy dwiema firmami na całym świecie zostały umorzone – tak brzmi wspólne oświadczenie producentów.
NEWS: Apple i Qualcomm dogadały się w sprawie sporów patentowych

[banner slot=”text”]

Według serwisu BBC, w ramach ugody Apple ma wypłacić producentowi procesorów pewną sumę, której wysokości jednak nie podano. Firmy uzgodniły również warunki umowy licencyjnej dotyczącej przyszłych opłat patentowych oraz ustaliły, że Qualcomm będzie wieloletnim dostawcą Apple. Oznacza to zapewne, że Snapdragon X55 znajdzie się w najnowszych modelach iPhone’ów. Efektem porozumienia jest wzrost wartości giełdowej Qualcommu o 23 proc. Wartość akcji producenta iPhone’ów w zasadzie pozostała bez zmian.

Akcje firmy Qualcomm
Akcje producenta chipsetów poszybowały (graf. Bloomberg)

Czy jest to sytuacja win-win? Qualcomm zyskał zapewnienie, że respektowane, także finansowo, będą jego prawa patentowe. A iPhone’y dostaną 5G. Niedawno pisaliśmy w CHIP-ie, że ta kwestia stawała się dla Apple poważnym kłopotem. Obydwie firmy po prostu są sobie potrzebne.

Po osiągnięciu porozumienia, Intel wycofał się z produkcji mobilnych modemów 5G.