ADATA bije rekord szybkości DDR4 – ponad 5600 MHz

5634,1 MHz (2 x 2817,1 MHz) osiągnięto przy pomocy pamięci RAM ADATA Spectrix D60G. Tym samym tajwańskiej firmie udało się zdetronizować dotychczasowego lidera, moduły HyperX Predator, które osiągnęły nieco niższy wynik. Podkręcającym w tym przypadku był nie samodzielny overclocker, a ekipa z ADATA XPG Overclocking Lab (XOCL).
ADATA bije rekord szybkości DDR4 – ponad 5600 MHz

ADATA chwali się swoim osiągnięciem w dość … barwny sposób. Nie da się nie zauważyć, że uzyskany wynik ma pomóc w sprzedaży niedawno wprowadzonych na rynek modułów ADATA Spectrix D60G (fot. Adata)

Podkręcanym modułem była pojedyncza kość 8 GB. Wynik osiągnięto na platformie składającej się z płyty głównej MSI Z390I Gaming Edge AC Mini ITX oraz procesora Intel Core i9-9900K. Oczywiście osiągnięcie takiego wyniku jest niemożliwe bez odpowiedniego chłodzenia. W tym przypadku zastosowano ciekły azot. Warto też dodać, że w przypadku ekstremalnego OC zwykle nie liczy się faktyczna użyteczność danej konfiguracji, a uzyskany wynik. Stąd absurdalnie wysokie opóźnienia CL 31-31-31-46 3T.

Robi wrażenie, chociaż timingi są koszmarne. Ekstremalny OC rządzi się jednak swoimi prawami (fot. HWBot)

Te same pamięci są możliwe do kupienia w sklepach, także w Polsce, a producent zarzeka się, że moduł użyty do podkręcania nie różni się niczym od tych oferowanych klientom. Seria pamięci ADATA Spectrix D60G dostępna jest w zestawach i jako pojedyncze moduły. Najszybsze osiągają fabrycznie 4133 MHz.

Należy spodziewać się, że wkrótce nastąpi próba pobicia tego rekordu. Prawdopodobnie HyperX będzie próbowało powrócić na tron. Podobnie jednak jak w przypadku większości prób ekstremalnego overclockingu, także i ten rezultat jest w praktyce “sportem dla sportu”. Zwłaszcza, że podkręcanie pamięci, w większości przypadków, ma znikomy wpływ na wydajność całego komputera. | CHIP