AMD Navi i EPYC 2 pojawią się w trzecim kwartale

Trzeba przyznać, że jak na 50-latka AMD poczyna sobie nadzwyczaj dziarsko. Kalifornijska firma radzi sobie świetnie w desktopach i na rynku serwerowym, i to właśnie produkty, skierowane na te dwa obszary rynku, pojawiły się w ujawnionych ostatnio informacjach. W rozmowie na temat zysków firmy z pierwszego kwartału, CEO AMD, dr Lisa Su, potwierdziła, że Navi oraz EPYC 2 (Rome) zostaną pokazane w trzecim kwartale. Prezes AMD poświęca też niemało uwagi projektowi Google Stadia oraz nowym konsolom. Pełen tekst rozmowy można znaleźć tutaj.
AMD Navi i EPYC 2 pojawią się w trzecim kwartale

— Jesteśmy dobrze przygotowani do zwiększania przychodów z GPU w drugim kwartale i do drugiej połowy roku, ponieważ spodziewamy się wprowadzić nasze pierwsze 7-nanometrowe procesory graficzne Navi w trzecim kwartale. Udało nam się uzyskać kolejny dobry kwartał sprzedaży procesorów graficznych do centrów danych dzięki zwiększonej adaptacji wśród dużych klientów. Nasze postępy zostały podkreślone przez zapowiedź Google, że wybrali wydajne procesory graficzne Radeon i narzędzia do oprogramowania AMD, aby zasilić swoją nadchodzącą platformę transmisji strumieniowej Stadia – powiedziała dr Lisa Su – Stadia to świetny przykład tego, w jaki sposób poszerzamy zakres działania naszych klientów skupionych na centrach danych.

Procesory AMD EPYC 2 były zapowiedziane już dawno temu, ale na rynkową premierę wciąż czekamy (fot. AMD)

Przypominamy, że Stadia to swoisty “Netflix do gier” – serwis streamingowy z grami. Podobne rozwiązania powinny wystrzelić z popularnością w chwili gdy upowszechni się łączność 5G, cechująca się bardzo niskimi opóźnieniami. I chociaż wielu przewiduje, że podobne usługi ostatecznie “zabiją” rynek konsol oraz gamingowych pecetów, to AMD podkreśla także swój udział w konsolach następnej generacji.

— Jesteśmy zaszczyceni, że Sony wybrało niestandardowy procesor AMD SoC oparty na naszych architekturach Zen 2 CPU i Navi GPU, aby zasilać konsolę PlayStation nowej generacji — powiedziała prezes AMD.

Tym samym Lisa Su po raz kolejny potwierdziła, że PlayStation 5 będzie wyposażone w układ będący zapewne swoistym następcą APU takich jak omawiane niedawno Ryzen 5 3400G i Ryzen 3 3200G. Co ciekawe, AMD nie wspomina o nowych procesorach Ryzen 3000, bazujących także na architekturze Zen 2. To zapewne będzie najsilniejsza premiera AMD tego roku. Nieoficjalnie mówi się, że pojawią się one jeszcze w lipcu. | CHIP