Computex 2019: AMD pokazało nowe Radeony RX 5000

Nareszcie zobaczymy ciekawy pojedynek w świecie GPU. Najważniejsza zmiana względem poprzedników dotyczy samej architektury. Wszystkie wcześniejsze przecieki i informacje pojawiające się w sieci dotyczące kart Navi (kodowa nazwa Radeonów RX 5000), mówiły o tym, że będą korzystały ze znanej od dawna, chociaż zmodyfikowanej, architektury GCN. Podczas prezentacji układów graficznych prezes AMD dr Lisa Su potwierdziła, że Navi będą zbudowane w oparciu o nową architekturę nazwaną RDNA (Radeon DNA). Zaskoczeniem może być nazwa kart. “50” w tym przypadku to nawiązanie do 50-lecia firmy.
Computex 2019: AMD pokazało nowe Radeony RX 5000

Układ Radeon Navi jest nieduży w porównaniu do topowych Turingów. Tym bardziej możemy przypuszczać, że nowy Radeon trafi w przyszłości także do laptopów (fot. AMD)

Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. że nowa architektura przyniesie wzrost zarówno w wydajności obliczeniowej, jak i energetycznej. Chociaż pierwszy aspekt wydaje się ciekawszy, to drugi może mieć niebagatelne znaczenie. Przy większej efektywności pracy układu może okazać się, że nowe Radeony trafią też do komputerów przenośnych, gdzie, poza nielicznymi wyjątkami, układy produkcji AMD ostatnio właściwie nie istniały. Wzrost wydajności energetycznej względem układów Vega ma wynosić 50 procent.

[banner slot=”text”]

Wzrost wydajności względem Radeonów Vega też ma być znaczący. AMD wskazało tutaj 25-procentowy zysk, jednakże trzeba pamiętać, że chodzi o wydajność zegar-w-zegar, przy tej samej liczbie jednostek obliczeniowych. Nie musi się to więc przełożyć na ostateczny produkt. Wykazuje jednak korzyści płynące z architektury RDNA.

Jedyna prezentacja wydajności karty graficznej opartej na nowym GPU – trochę mało (fot. AMD)

Nie podano niestety parametrów technicznych samych kart z GPU Radeon Navi. Wiadomo jedynie, że układ powstaje w litografii 7 nm, a AMD zdecydowało się zastosować pamięci GDDR6 zamiast drogich (chociaż bardzo wydajnych) HBM2. Wiadomo, że całkowicie przeprojektowano jednostki obliczeniowe CU i podniesiono taktowanie układu.

10 czerwca dowiemy się więcej o nowych Radeonach (fot. AMD)

W trakcie prezentacji zobaczyliśmy też porównanie wydajności Radeona RX 5700 z GeForcem RTX 2070. Niestety, przeprowadzono je jedynie w benchmarku gry “Strange Brigade”, a jak wiadomo na podstawie jednego tytułu trudno wyciągać pełne wnioski na temat wydajności GPU. Więcej mamy dowiedzieć się już 10 czerwca, podczas konferencji AMD będącej częścią gamingowych targów E3. Wówczas poznamy też ceny i specyfikacje techniczną całej serii kart graficznych. | CHIP