Computex 2019: NVIDIA prezentuje laptopy Studio

Jest to połączenie rozwiązań sprzętowych i programowych, na które składają się wyspecjalizowane narzędzia programistyczne NVIDIA Studio Stack, sterowniki Studio oraz laptopy wyposażone w karty graficzne RTX. Takie połączenie ma być ukłonem w stronę twórców treści, głównie wideo. NVIDIA zresztą na wstępie podkreśliła, że seria Studio to m.in. wynik faktu, że na YouTubie aktywnych jest 40 milionów kont.
Computex 2019: NVIDIA prezentuje laptopy Studio

NVIDIA Studio – na początek laptopy

Na początku ma pojawić się 17 laptopów korzystających z platformy NVIDIA Studio. Mają to być konstrukcje wyposażone w układy graficzne Quadro RTX 5000, 4000 oraz 3000 GPUs, jak i GeForce RTX 2080, 2070 i 2060. Zdaniem NVIDII edycja wideo oraz renderowanie 3D ma być nawet 7-krotnie szybsze niż na laptopach Apple MacBook Pro. To nie powinno specjalnie dziwić. Najmocniejsze laptopy na platformie NVIDIA Studio z kartami graficznymi Quadro RTX 5000 będą miały nie tylko wydajny GPU, ale też 16 GB pamięci graficznej, co w praktyce oznacza największą pojemność VRAM w laptopach.

NVIDIA RTX Studio łączy procesory graficzne RTX, które umożliwiają śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, przetwarzanie AI i edycję wideo w wysokiej rozdzielczości, z oprogramowaniem Studio, aby sprostać rosnącym wymaganiom współczesnych twórców – powiedział Jason Paul, dyrektor generalny oprogramowania i technologii GeForce w NVIDII. Nowe laptopy RTX Studio są doskonałym narzędziem dla twórców, którzy nawet podróżując potrzebują wydajności oferowanej przez desktopy.

.

Laptop ma być podstawą prawdziwego studia – stąd nazwa. Wielkie studia filmowe raczej nie przesiądą się na laptopy, ale dla wielu youtuberów platforma NVIDII może mieć sens (fot. NVIDIA)Podczas prezentacji nie zabrakło partnerów NVIDII, w tym Adobe. Przy tworzeniu platformy RTX Studio brali udział także twórcy oprogramowania, na którym pracuje grupa docelowa, określana mianem “content creators” (ang. twórcy treści, w praktyce chodzi głównie, chociaż nie tylko, o youtuberów). NVIDIA wskazała na firmy takie jak Adobe, Autodesk, Avid, Blackmagic Design, Epic, Maxon oraz Unity.

Ważną częścią całej platformy RTX Studio jest NVIDIA Studio Stack, czyli zestaw oprogramowania, który zawiera pakiety SDK NVIDIA i API dla programistów tworzących aplikacje i nowe sterowniki NVIDIA Studio dla twórców treści cyfrowych. Zestawy SDK Studio przyspieszają renderowanie, edycję i przetwarzanie wideo i animację wektorową 2D. Oprogramowanie korzysta przy tym z platformy CUDA-X AI, rozwiązania SI wspomagającego w zadaniach takich jak skalowanie obrazów, oznaczanie zdjęć lub dopasowywanie kolorów w filmie.

Sam sterownik będzie dostępny już dzisiaj, natomiast zgodne z platformą NVIDIA RTX Studio laptopy pojawią się w czerwcu. Mają to być konstrukcje sygnowane przez takie firmy jak Acer, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, MSI oraz Razer. Ceny tych modeli mają zaczynać się od 1599 dolarów, czyli około 6125 zł netto. | CHIP