Dane uczestników loterii “PIT w Gdańsku” mogły trafić w niepowołane ręce

W organizowanej przez Gdańsk loterii „PIT w Gdańsku. To się opłaca” wzięło udział ponad 18 tys. osób. Loteria miała zachęcić osoby, które mieszkają lub pracują w Gdańsku do rozliczenia PIT w tym właśnie mieście. Udział w loterii dawał szansę na wygranie jednej z atrakcyjnych nagród: samochodu hybrydowego, elektrycznej hulajnogi lub roweru. Aby wziąć udział w loterii, w formularzu należało podać dane: imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu, adres e-mail oraz miejsce złożenia deklaracji podatkowej. 
Dane uczestników loterii “PIT w Gdańsku” mogły trafić w niepowołane ręce

Strona pitwgdansku.pl umożliwia publiczny dostęp do danych 18 tysięcy ludzi, w tym mnie, jako że podałem swoje dane chwilę przed znalezieniem problemu…
Błąd odkrył jeden z uczestników loterii, który powiadomił o tym fakcie m.in. odpowiedzialną za stronę firmę PlayPrint oraz portal Trójmiasto.pl.

– Ślady informatyczne popełnionego naruszenia zostały zabezpieczone. Zmieniona została konfiguracja strony internetowej, wprowadzono kolejny poziom zabezpieczeń. Naruszenie, do którego doszło, dotyczy rejestracji przeprowadzonych do 27 kwietnia do godz. 3 – powiedział trójmiejskiemu portalowi Wojciech Koczorowski z PlayPrint Polska sp. z o.o.

Uczestnicy loterii zostali już SMS-ami poinformowani o wykryciu zagrożenia. A zgodnie z przepisami RODO PlayPrint Polska sp. z o.o. zgłosiła cyberprzestępstwo do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej:podatki