Dystrybucja Arch Linux trafiła do Microsoft Store

Kolejna wersja otwartoźródłowego systemu, jaką użytkownicy uruchomią pod Windowsem.

Arch to aktualizowana co miesiąc dystrybucja zawierająca program Pacman do zarządzania pakietami oprogramowania. Teraz za sprawą Windows Subsystem for Linux będą z niej mogli skorzystać także użytkownicy Windows 10. WSL jest podsystemem, który pozwala uruchamiać aplikacje napisane z myślą o Linuxie w systemie Microsoftu. Warto zwrócić uwagę, że na Arch Linux opiera się m.in. nieco bardziej popularny Manjaro, niedostępny jednak w Microsoft Store. Arch Linux w wersji WSL znajdziecie pod tym adresem.

W Microsoft Store pojawiła się kolejna dystrybucja Linuxa (graf. CHIP)

Arch Linux to kolejna dystrybucja systemu z pingwinem, jaką można znaleźć w Microsoft Store. Wcześniej znalazły się tam takie systemy jak Ubuntu, Debian, Kali Linux, Fedora i SUSE. Możliwość uruchomienia popularnych open-source’owych programów bezpośrednio w Windowsie bardzo ułatwia zadanie szczególnie administratorom i programistom korzystającym z kilku systemów operacyjnych.

Microsoft od dłuższego czasu promuje otwarte oprogramowanie, co jest sporą zmianą, patrząc na wcześniejszą rywalizację z Linuxem i producentami oprogramowania publikowanego na wolnych licencjach. Gigant z Redmont w listopadzie 2016 roku dołączył do Linux Foundation jako Platinum member, co oznacza, że (podobnie jak Google, Huawei i Samsung) co roku wpłaca na jej konto pół miliona dolarów. | CHIP