Firefox 67 zablokuje kryptominery i śledzące skrypty

W ustawieniach prywatności Firefoxa można będzie ustawić dokładnie, jakie skrypty i zagrożenia zablokuje przeglądarka. Znajdzie się tam opcja dotycząca kryptominerów, które umieszczane na stronach internetowych wykorzystują moc komputera do obliczania kryptowalut. Później złośliwe skrypty przesyłają wirtualne pieniądze na konta autorów kodu. Firefox 67 pojawił się już w wersji amerykańskiej, niebawem aktualizację powinni otrzymać także użytkownicy z Polski.
Firefox 67 zablokuje kryptominery i śledzące skrypty

W Firefoxie 67 można ustawić blokowanie skryptów obliczających kryptowaluty (graf. Mozilla)

Obok ograniczania elementów śledzących, ciasteczek i kryptominerów będzie również opcja blokowania profilowania za pomocą specyficznych ustawień przeglądarki i komputera. Na tej podstawie firmy marketingowe zbierają informacje o użytkownikach, dzięki czemu są w stanie dopasowywać bardziej trafnie reklamy wyświetlane na stronach. Do identyfikacji wykorzystuje się wtedy m.in. listę zainstalowanych w przeglądarce wtyczek, dane procesora czy karty graficznej. Jedna taka informacja niewiele mówi, ale duża ich liczba w powiązaniu np. z numerem IP może bardzo dokładnie określać konkretną osobę. Mozilla zastrzega przy tym, że włączenie funkcji ochronnych czasem sprawi, że niektóre strony (szczególnie te ze skryptami kryptowalutowymi i śledzącymi) wyświetlą się w dziwny sposób.

Jak zapewnia producent Firefoxa, najnowsza wersja przeglądarki jest szybsza od poprzedniej. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki usypianiu nieodwiedzanych przez dłuższy czas zakładek, jeśli zużycie RAM-u przekroczy limit 400 MB. | CHIP