GlobalCoin: kryptowaluta Facebooka

GlobalCoin ma zacząć funkcjonować w I kwartale 2020 roku. Jeszcze w tym roku planowane są testy wewnętrzne. Według serwisu BBC Marka Zuckerberg spotkał się już z Markiem Carneyem, kanadyjskim ekonomistą, który do 2013 r. był prezesem Banku Anglii (pierwszym cudzoziemcem na tym stanwisku). Tematem rozmowy było właśnie wprowadzenie do obrotu wirtualnego pieniądza Toczą się także rozmowy z Ministerstwem Skarbu USA. Wprowadzenie GlobalCoina ma służyć zapewnieniu niedrogich i bezpiecznych sposobów dokonywania płatności, szczególnie tym osobom, które nie mają konta bankowego, bądź nie chcą go używać do płatności online.
Facebook logo
Facebook logo

GlobalCoin miałby umożliwiać dokonywanie płatności zarówno za zakupy dokonane w Marketplace Facebooka, jak i w sklepach, które nawiążą z serwisem współpracę. W odróżnieniu od innych krytpowalut, GlobalCoin ma być oparty na rezerwach dolara, stąd rozmowy z Ministerstwem Skarbu USA. Dzięki temu byłaby bardziej stabilna niż np. bitcoin i nie podlegałaby takim fluktuacjom, jak inne kryptowaluty.

GlobalCoin powstaje w ramach Projektu Libra. W pracach bierze udział m.in. ekonomista Christian Catalini z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Więcej o tym, na czym kopanie krytpowalut, znajdziecie w naszym okładkowym tekście:

Jak działa Bitcoin?