Facebook logo

GlobalCoin: kryptowaluta Facebooka

GlobalCoin ma zacząć funkcjonować w I kwartale 2020 roku. Jeszcze w tym roku planowane są testy wewnętrzne. Według serwisu BBC Marka Zuckerberg spotkał się już z Markiem Carneyem, kanadyjskim ekonomistą, który do 2013 r. był prezesem Banku Anglii (pierwszym cudzoziemcem na tym stanwisku). Tematem rozmowy było właśnie wprowadzenie do obrotu wirtualnego pieniądza Toczą się także rozmowy z Ministerstwem Skarbu USA. Wprowadzenie GlobalCoina ma służyć zapewnieniu niedrogich i bezpiecznych sposobów dokonywania płatności, szczególnie tym osobom, które nie mają konta bankowego, bądź nie chcą go używać do płatności online.

GlobalCoin miałby umożliwiać dokonywanie płatności zarówno za zakupy dokonane w Marketplace Facebooka, jak i w sklepach, które nawiążą z serwisem współpracę. W odróżnieniu od innych krytpowalut, GlobalCoin ma być oparty na rezerwach dolara, stąd rozmowy z Ministerstwem Skarbu USA. Dzięki temu byłaby bardziej stabilna niż np. bitcoin i nie podlegałaby takim fluktuacjom, jak inne kryptowaluty.

GlobalCoin powstaje w ramach Projektu Libra. W pracach bierze udział m.in. ekonomista Christian Catalini z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Więcej o tym, na czym kopanie krytpowalut, znajdziecie w naszym okładkowym tekście:

Jak działa Bitcoin?

 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.