Google zrywa współpracę z Huawei

Według agencji Reutersa, Google zlikwiduje wsparcie dla wszystkich przyszłych smartfonów Huawei, także poza Chinami. Niedostępne będą takie usługi jak Google Play Store, aplikacja pocztowa Gmail czy system płatności Google Pay. Ponadto urządzenia Huawei nie będą już otrzymywały szybkich aktualizacji systemu Android. System nadal będzie obsługiwany przez urządzenia chińskiego producenta, acz tylko dlatego, że sam Android jest dostępny w formie otwartego oprogramowania – Android Open Source Project (AOSP).
Google zrywa współpracę z Huawei

Posiadacze obecnych smartfonów Huawei z aplikacjami Google nadal będą mogli korzystać i pobierać aktualizacje aplikacji dostarczone przez Google – powiedział Reutersowi rzecznik Google. I dodał: Dla użytkowników naszych usług Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei.

Decyzja Alphabet Inc. jest wynikiem wpisania Huawei Technologies i 70-ciu związanych z nim firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu na zakup amerykańskich komponentów.
[banner slot=”text”]
Jednocześnie prezydent USA podpisał 15 maja rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Zamiast Google Play będzie AppGallery, ale czy to użytkownikom wystarczy?

Na obecnym etapie – zaznacza agencja – trudno oszacować szkody, jakie przyniesie Huawei decyzja departamentu handlu o objęciu chińskiej firmy restrykcjami i zerwanie współpracy przez Google. Eksperci twierdzą jednak, że bez współpracy z firmami amerykańskimi,  w tym z Alphabet Inc., funkcjonowanie Huawei na rynkach światowych będzie bardzo trudne, a być może niemożliwe.
Przyszłość rysująca się przed chińskim producentem wygląda ponuro. Jednak warto przypomnieć, że Huawei zdawał się przewidywać ruchy przeciwnika. W marcu (kiedy temperatura sporu amerykańsko-chińskiego była wyraźnie niższa) przedstawiciel firmy ujawnił, że Huawei przygotowując się na podobny scenariusz, opracowało własny system operacyjny. | CHIP

Huawei będzie w stanie zastąpić Androida i Windows?

Więcej:GoogleHuawei