Huawei: “Jesteśmy gotowi podpisać umowy o zakazie szpiegowania”

Jak donosi dziennik “China Daily” chiński gigant telekomunikacyjny Huawei jest skłonny podpisać z rządami krajów europejskich porozumienia o braku szpiegowania Prezes firmy, Liang Hua, złożył taką ofertę, przemawiając w Londynie.
Huawei: “Jesteśmy gotowi podpisać umowy o zakazie szpiegowania”

Liang Hua powiedział wówczas: “Jesteśmy gotowi podpisać umowy o zakazie szpiegowania z rządami, w tym z rządem Wielkiej Brytanii i zobowiązać się do, że nasz sprzęt będzie spełniał standardy związane z zakazem szpiegowania i przesyłania informacji”.

W wywiadzie udzielonym BBC Radio 4’s Today, Tim Watkins, wiceprezes Huawei ds. Europy Zachodniej, powiedział: “Nasz założyciel, Ren Zhengfei, jasno stwierdził, że nigdy nie był proszony o przekazywanie jakichkolwiek danych lub informacji o klientach i wyraźnie stwierdził, że jeśli zostanie o to poproszony, odmówi. Jednak gdyby władze (w domyśle Chin – przyp. red.), chciały to wyegzekwować, zamknie firmę.

Tymczasem w USA prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, na mocy którego amerykańskie firmy nie będą mogły używać sprzętu telekomunikacyjnego, który może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Oficjalnie dokument nie dotyczy wprost Huawei, zaraz po podpisaniu dokumentu amerykański Departament Handlu formalnie wpisał chińską firmę technologiczną na listę firm, które USA uważa za przedsiębiorstwa “działające na szkodę amerykańskich interesów”.