Huawei opracowuje telewizor 8K wyposażony w modem 5G

Huawei planuje wprowadzenie pierwszego na świecie telewizora podłączonego do sieci 5G już w tym roku. Telewizory będą wyposażone w modemy 5G, które Huawei już produkuje dla smartfonów Mate 20 X 5G i składanego Mate X 5G (jeśli ten się w ogóle ukaże). Pierwszy telewizor Huawei miałby także panel 8K, przewyższając tym samym obecny standard wysokiej rozdzielczości 4K. Pytanie tylko po co komu rozdzielczość 8K w telewizorze?
Salon Huawei

Huawei jest na rynku smartfonów numerem dwa. W 2018 roku wyprzedziło Apple’a (fot. Huawei)

W połączeniu z modemem 5G telewizor może teoretycznie przesyłać strumieniowo lub pobierać całe filmy i programy telewizyjne oraz, co wydaje się być przyszłością cyfrowej rozrywki, korzystać swobodnie z serwisów do streamowania gier, jak np. Google Stadia. Telewizor Huawei 8K 5G miałby trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Huawei dysponuje już od kilku miesięcy modemem 5G Balong 5000 (fot. washingtonpost)

Telewizor z podłączeniem 5G oferowałby dość szerokie możliwości. Takie urządzenie mógłobypełnić rolę domowego routera, dzięki czemu telewizor stałby się zaawansowanym technologicznie hubem domowym, z którym wszystkie urządzenia będą mogły się połączyć. Huawei, szykując telewizor 8K 5G wchodzi jednak (po raz kolejny zresztą) na teren zajęty przez Samsunga.

[banner slot=”text”]

Huawei ma olbrzymie doświadczenie w rozwiązaniach telekomunikacyjnych, ale żadnego w produkcji telewizorów. Możliwe, że pomysł ten wykorzysta też Samsung. W przypadku południowokoreańskiej firmy modem 5G musiałby być jednak albo kupiony od firmy trzeciej, albo, w przypadku własnego projektu, opóźniłby nieco premierę gotowego urządzenia.

Pomysł na telewizor wyposażony w modem 5G rzuciło wcześniej chińskie LeEco – mało u nas znana, acz potężna w Chinach firma medialna, mająca w swojej ofercie różne usługi, w tym serwis streamingowy video. Zanim jednak LeEco wyprodukowało telewizor z 5G, producent popadł w kłopoty finansowe. | CHIP