Salon Huawei

Huawei opracowuje telewizor 8K wyposażony w modem 5G

Fot. Huawei
Huawei planuje wejście na nowy obszar - rynek telewizorów. Tak przynajmniej twierdzi Nikkei Asian Review. Zdaniem serwisu, chiński gigant przygotowuje się do nowej metody przekazywania sygnału telewizyjnego.

Huawei planuje wprowadzenie pierwszego na świecie telewizora podłączonego do sieci 5G już w tym roku. Telewizory będą wyposażone w modemy 5G, które Huawei już produkuje dla smartfonów Mate 20 X 5G i składanego Mate X 5G (jeśli ten się w ogóle ukaże). Pierwszy telewizor Huawei miałby także panel 8K, przewyższając tym samym obecny standard wysokiej rozdzielczości 4K. Pytanie tylko po co komu rozdzielczość 8K w telewizorze?

W połączeniu z modemem 5G telewizor może teoretycznie przesyłać strumieniowo lub pobierać całe filmy i programy telewizyjne oraz, co wydaje się być przyszłością cyfrowej rozrywki, korzystać swobodnie z serwisów do streamowania gier, jak np. Google Stadia. Telewizor Huawei 8K 5G miałby trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Huawei dysponuje już od kilku miesięcy modemem 5G Balong 5000 (fot. washingtonpost)

Telewizor z podłączeniem 5G oferowałby dość szerokie możliwości. Takie urządzenie mógłobypełnić rolę domowego routera, dzięki czemu telewizor stałby się zaawansowanym technologicznie hubem domowym, z którym wszystkie urządzenia będą mogły się połączyć. Huawei, szykując telewizor 8K 5G wchodzi jednak (po raz kolejny zresztą) na teren zajęty przez Samsunga.

Reklama

Huawei ma olbrzymie doświadczenie w rozwiązaniach telekomunikacyjnych, ale żadnego w produkcji telewizorów. Możliwe, że pomysł ten wykorzysta też Samsung. W przypadku południowokoreańskiej firmy modem 5G musiałby być jednak albo kupiony od firmy trzeciej, albo, w przypadku własnego projektu, opóźniłby nieco premierę gotowego urządzenia.

Pomysł na telewizor wyposażony w modem 5G rzuciło wcześniej chińskie LeEco – mało u nas znana, acz potężna w Chinach firma medialna, mająca w swojej ofercie różne usługi, w tym serwis streamingowy video. Zanim jednak LeEco wyprodukowało telewizor z 5G, producent popadł w kłopoty finansowe. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.