intel smartfon

Intel opatentował smartfon z kamerą 360°

Fot. letsgodigital-org
Amerykańska firma znana jest głównie z produkcji procesorów i płyt głównych, ale zajmuje się również procesorami mobilnymi. Jak wynika z patentów odkrytych przez redakcję LetsGoDigital, Intel zamierza też zająć się produkcją nietuzinkowych smartfonów z autorskim systemem kamer.

Pod koniec 2016 roku do biura Światowej Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) wpłynęły dwa wnioski patentowe Intela. Oba odnoszą się do „mobilnego urządzenia wyposażonego w kilka kamer”. Pierwszy z patentów opisuje dwa przykłady bezramkowego urządzenia. Jeden dotyczy smartfonu z wyświetlaczem, który w górnej części zawija się aż na cały tylny panel. Zamiast notcha zobaczyć możemy kamery z otworem w ekranie – jedna znajduje się na przedzie, druga na plecach smartfonu. Zostały one usytuowane nie w centralnej części, ale lekko przesunięte w stronę prawej krawędzi.

Bezramkowe wzornictwo wpasowuje się we współczesne trendy (fot. letsgodigital.org)

Drugi przykład mówi o urządzeniu z krawędziami ekranu tylko nieznacznie zachodzącymi na boki i kamerami umieszczonymi poza wyświetlaczem, w górnej części obudowy. W osobnym wniosku Intel przedstawił też model bardzo zbliżony do pierwszego przykładu, lecz z fizycznymi przyciskami do regulacji głośności znajdującymi się na lewej krawędzi oraz z aparatami głównymi leżącymi osobno przy prawym i lewym boku wyświetlacza.

Nietypowy układ podwójnego aparatu (fot. letsgodigital.org)

W obu przypadkach producent umieścił na tyle smartfonu logotyp „Intel 360˚”, który dotyczy technologii rejestracji obrazu panoramicznego. Wykorzystując zapis z trzech lub dwóch kamer, użytkownik mógłby wykonać zdjęcie lub nagrać film w 360˚. Z podobną technologią Intel eksperymentował już w 2017 roku, kiedy to wyposażył kilka amerykańskich stadionów w system kamer przetwarzający obraz w trójwymiarową, renderowaną scenę wykorzystywaną do oglądania spektakularnych powtórek.

Oczywiście obecność patentów nie potwierdza prac nad urządzeniem. Coś może jednak być mocno na rzeczy, ponieważ w niedługi czas po złożeniu wniosków, Intel złożył następny, dotyczący składanego smartfonu. Mechanizm zaginania ekranu świetnie pasowałby też do pomysłu ze 360-stopniową fotografią, którą amerykański producent jest najwyraźniej mocno zainteresowany. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.