Lenovo pokazało biznesowy laptop, który nadaje się do gier

Druga generacja ThinkPada X1 Extreme z pewnością zainteresuje najbardziej wymagających odbiorców biznesowych. Szczególnie tych, którzy po godzinach oddają się wysoce nie-biznesowym rozrywkom. Wydajności z pewnością nie zabraknie także dla zadań związanych z pracą, bo chiński gigant postawił na bardzo wydajne podzespoły. W środku znajdziemy procesory Intel Core generacji 9, od Core i5 aż do najbardziej wydajnych Core i9, konkretnie Core i9-9980HK. Wydajny CPU uzupełnia do 64 GB pamięci DDR4-2666. Jak na smukłą konstrukcję nieźle prezentuje się też podsystem pamięci masowej – ThinkPad X1 Extreme Gen 2 ma dwa sloty M.2, z których każdy obsługuje tylko nośniki SSD PCIe. Wisienką na torcie jest układ graficzny GeForce GTX 1650 Max-Q z 4 GB własnej pamięci GDDR5. To dość nietypowy element konstrukcji Lenovo.
Lenovo pokazało biznesowy laptop, który nadaje się do gier

Wśród dostępnych gniazd znalazły się dwa porty Thunderbolt 3 oraz dwa USB 3.1 (fot. Lenovo)

Przyjęło się, że jeśli laptop biznesowy w ogóle posiada kartę inną niż zintegrowana, to najczęściej jest to układ low-end. Oczywiście, zastosowany tu GeForce GTX 1650 Max-Q to nie układ z górnej półki, ale nie jest to też karta profesjonalna z linii Quadro, ani układ o minimalnej wydajności jak np. często stosowane w cienkich laptopach GeForce MX 130 czy MX 150.

Niestandardowe jest także podejście Lenovo do ekranów stosowanych w najnowszym ThinkPadzie. Do wyboru są konfiguracje z 15,6-calowymi panelami: 4K IPS AG HDR, 1080p IPS AG HDR, 1080p IPS AG oraz dotykowy 4K OLED HDR. To właśnie ten ostatni wzbudza największe zainteresowanie. Panele OLED w laptopach to rzadkość. A szkoda, bo technologia ta oferuje świetną jakość obrazu z rewelacyjnymi kolorami.

ThinkPad X1 Extreme Gen 2 wygląda jak typowy laptop biznesowy (fot. Lenovo)

Także pod względem mobilności nowy ThinkPad jest dość imponujący. Bateria o pojemności 80 Wh ma wytrzymać do 14 godzin pracy urządzenia. Jeżeli zaś kojarzycie rozmiar 15,6″ z duża masą komputera, to dodam tylko, że ThinkPad X1 Extreme Gen 2 waży 1,7 kg. Niestety, cena jest naprawdę wysoka. Najtańsza kombinacja (a więc bez ekranu OLED) kosztuje na rynku amerykańskim (w Polsce jeszcze nie została podana oficjalna cena) 1500 dolarów. Prawie 6000 złotych za wersję podstawową to sporo, zwłaszcza, że kombinacje najbardziej zaawansowane kosztować będzie prawdopodobnie ponad dwa razy tyle. | CHIP