Lenovo ThinkPad X1 – pierwszy laptop ze zginanym ekranem

Kwestią czasu było, kiedy pojawią się urządzenia o większych od smartfonów i tabletów gabarytach wykorzystujące elastyczny ekran. Pierwszym takim pokaźnym tabletem jest Lenovo ThinkPad X1. Komputer ma dwa porty USB-C, modem Wi-Fi, a także LTE obsługujący sieć 4G. Zginany 13,3-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 2048 x 1080 pikseli dla chińskiego producenta wyprodukowało LG.
lenovo thinkpad x1
lenovo thinkpad x1

I tu ciekawostka, bo ekran zastosowany w ThinkPadzie X1 działa z rysikiem Wacom AES. To różnica w porównaniu do smartfonów Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X, które takiej funkcjonalności nie mają. Dodajmy, że bardzo przydatnej, zwłaszcza jeśli mówimy o urządzeniach, które rozmiarem przypominają tablety. Zapisywanie notatek za pomocą rysika jest zdecydowanie wygodniejsze niż korzystanie z klawiatury ekranowej.

ThinkPad X1 to też pierwsze zginane urządzenie z Windows 10. Co prawda Lenovo twierdzi, że to tylko tymczasowe rozwiązanie i składane urządzenia chińskiego producenta będą wyposażone w system operacyjny Microsoftu przystosowany do zginanych urządzeń (czyżby Windows 10 Lite?). Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży prawdopodobnie w 2020 roku. Ceny jeszcze nie poznaliśmy.

[banner slot=”text”]

Z jednej strony składane ekrany rozszerzają możliwości współczesnych smartfonów, upodabniając je do tabletów. Z drugiej, okazuje się, że ta technologia może zapewnić zupełnie nową klasę urządzeń klasy PC. I tu na pewno bardzo ważna jest obsługa wspomnianego wcześniej rysika, który w naturalny sposób może zastąpić tradycyjną klawiaturę. | CHIP

Więcej:Lenovo