Lenovo wprowadzi lekki laptop z GTX 1650

Lenovo IdeaPad S540 na rynku jest od lutego. Dostępne do tej pory konfiguracje zawierają układy Intel Whisky Lake-U połączone z kartą NVIDIA GeForce MX250 lub bazują na APU AMD Ryzen. Trudno więc nazwać te lekkie laptopy zdatnymi do bardziej zaawansowanych gier. Producent jednak przypadkiem ujawnił, że model IdeaPad S540 sięgnie znacznie wyżej, jeśli chodzi o wydajność w grafice 3D. Na stronie produktu pojawiła się konfiguracja uzbrojona w najnowszego GeForce’a GTX 1650 – kartę wprawdzie nie high-endową, ale szybszą niż GeForce GTX 1050 Ti, który jest częstym gościem w tańszych notebookach do gier.
Lenovo wprowadzi lekki laptop z GTX 1650

IdeaPad S540 nie podziela jednak kilku cech laptopów gamingowych. Przede wszystkim jego stylistyka jest zdecydowanie bardziej zbliżona do ultrabooków. Te same co w ultrabookach są także procesory. O ile laptopy gamingowe korzystają raczej z układów Core klasy H, o tyle nowy S540 wykorzystuje procesory Core klasy U, konkretnie modele z serii Whisky Lake-U. Niskonapięciowe procesory i dość wydajna karta graficzna to dość nietypowe połączenie, chociaż na rynku jest kilka laptopów, które łączą procesory Intel Core U z GeForce GTX 1050. Tu mówimy jednak o wyraźnie szybszym GPU (wg. deklaracji NVIDII, nawet do 30% szybszym niż GTX  1050 Ti).

Tak wyglądający laptop można z powodzeniem zabierać na spotkania zawodowe, a po godzinach… (fot. Lenovo)

Zastosowany w lekkim laptopie układ graficzny GeForce GTX 1650 powinien pozwolić na granie właściwie w każdy tytuł, o ile tylko zdołamy przyjąć nieco mniej zaawansowane detale w grafice.  Układ ten korzysta z 4 GB pamięci VRAM GDDR5 i bazuje na rdzeniu Turing TU117. Składa się z 1024 rdzeni CUDA. Jak wynika z opisu na stronie producenta, maksymalna obsługiwana przez IdeaPad S540 pojemność pamięci RAM to 12 GB. 4 GB jest wlutowane w płytę główną. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wlutowanie modułu 8 GB, co powinno pozwolić na zbudowanie podsystemu pamięci 16 GB w trybie dwukanałowym. W kwestii obsługi nośników danych jest identycznie jak w przypadku pierwszych konfiguracji tego modelu: slot M.2 współpracujący jedynie z dyskami SSD M.2 PCIe oraz zatoka 2,5″ dla dysków SATA. Producent zastosował matrycę IPS o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości Full HD. Cena wersji z GeForcem GTX 1650 nie jest jeszcze znana. | CHIP