Nowa, miniaturowa stacja robocza Zotac ZBOX Q

Linia komputerów ZBOX Q została zaprezentowana przez Zotaca w dość dziwnym momencie, niemal w przededniu targów Computex 2019, będących przecież idealną okazją do tego typu premiery. Seria składa się na tę chwilę z dwóch modeli: QX3P3000 i QX3P5000. Obydwa komputery, chociaż na to nie wyglądają, to tak naprawdę małe stacje robocze, wyposażone w procesory Intel Xeon i karty graficzne z NVIDIA Quadro przeznaczone do zadań profesjonalnych.
Nowa, miniaturowa stacja robocza Zotac ZBOX Q

Zotac ZBOX serii Q wygląda niepozornie, ale w środku to całkiem wydajna stacja robocza (fot. Zotac)

Zotacowi udało się zmieścić wydajne podzespoły w obudowach o wymiarach ledwie 225 x 203 x 128 mm. Dwa nowe modele zewnątrz się nie różnią – zastosowano dokładnie tę samą obudowę. W ZBOX QX3P5000 znalazła się karta graficzna Quadro P5000 z 16 GB pamięci typu GDDR5, natomiast w modelu ZBOX QX3P3000 obsługę grafiki zapewnia GPU Quadro P3000 z 6 GB GDDR5. W obydwu modelach znajduje się ten sam, sześciordzeniowy i dwunastowątkowy Xeon E-2136.

Liczba portów z tyłu obudowy jest dość pokaźna. Cieszy obecność Thunderbolt 3 (fot. Zotac)

Wewnątrz można zamontować do 64 GB pamięci DDR4. Jak na tak małą konstrukcję to całkiem sporo, chociaż kontroler pamięci w tym CPU jest w stanie obsłużyć do 128 GB. Producent przewidział w małych stacjach roboczych miejsce dla nośnika SSD M.2 oraz dysku 2,5″.  Nieźle prezentuje się też kwestia komunikacji i portów. Za łączność bezprzewodową odpowiada układ Qualcomm Killer 1650 WiFi 802.11ax (z Bluetooth 5), a przewodowo podłączymy się do sieci za pomocą jednego z dwóch dostępnych interfejsów: 1 Gb/s lub Killer 2,5 Gb/s. Z przodu nowych ZBOX’ów znajdziemy czytnik kart pamięci, po jednym porcie USB 3.1 Typu-A i Typu-C oraz gniazda mini-jack dla słuchawek i mikrofonu. Z tyłu natomiast znalazło się miejsce dla wyjścia antenowego, czterech portów USB 3.1 Typu-A, dwóch gniazd RJ-45, złącza Thunderbolt 3 i gniazda zasilania.

Niestety, nie podano jeszcze daty pojawienia się komputerów na sklepowych półkach ani cen jakich powinniśmy się spodziewać zarówno w Polsce jak i tych zagranicznych. | CHIP