Nowe procesory AMD Athlon już niedługo?

Dwa nowe procesory to AMD Athlon 300GE i AMD Athlon 320GE. Są to, jak nietrudno wywnioskować z nazw, następcy Athlona 200GE i Athlona 220GE, tanich jednostek łączących w sobie dwa rdzenie wykonane w architekturze Zen i układ graficzny Radeon Vega 3, a więc silnie ograniczoną pochodną “dużych” kart graficznych Vega. Jakich zmian powinniśmy oczekiwać?
Przy cenie Athlona 200GE, kto kupi przestarzałe Carrizo? (fot. AMD)

Przy cenie Athlona 200GE, kto kupi przestarzałe Carrizo? (fot. AMD)

Przede wszystkim można spodziewać się, że nowe APU pojawią się razem z 7-nanometrowymi AMD Ryzen 3000, podczas tegorocznego Computexu. Niestety, nowe Athlony nie będą swoistą “wersją light” nadchodzących Ryzenów, a raczej zubożonymi Ryzenami serii 2000. Podobnie jak one będą korzystały z architektury Zen+. Nie należy więc spodziewać się przełomu, a raczej delikatnego usprawnienia względem poprzedników. Ci zresztą zyskali bardzo dobrą ocenę w naszym teście.

Poprzednia seria jest bardzo tania, a przy tym dysponuje niezłymi możliwościami… i kilkoma dziwnymi ograniczeniami, jak choćby limit linii PCIe (fot. AMD)

Podobnie jak poprzednie jednostki z tej serii, także nadchodzące nowości nie będą bić rekordów wydajności. Obydwa układy, zarówno AMD Athlon 300GE, jak i AMD Athlon 320GE będą procesorami dwurdzeniowymi i czterowątkowymi, wykonanymi w litografii 12 nm. Pierwszy ma pracować z częstotliwością 3,4 GHz, natomiast drugi z minimalnie wyższym zegarem 3,5 GHz. Względem poprzedników (Athlon 200GE – 3,2 GHz / Athlon 220GE – 3,4 GHz) częstotliwość wzrosła więc nieznacznie. Biorąc pod uwagę poprzednią serię należałoby spodziewać się też modeli Athlon 340GE, ale o takim źródło przecieku milczy.

[banner slot=”text”]

Niewiadomą jest natomiast zastosowany tu układ graficzny. AMD zapewne wykonałoby dobry ruch decydując się na układ nieco bardziej wydajny niż Radeon Vega 3 znany z poprzedników. Z drugiej strony, już nawet ten iGPU nie ma realnej konkurencji w tej klasie cenowej. | CHIP

Tutaj znajdziecie na bieżąco aktualizowane rankingi procesorów.

Więcej:AMDapuZen