Przy cenie Athlona 200GE, kto kupi przestarzałe Carrizo? (fot. AMD)

Nowe procesory AMD Athlon już niedługo?

AMD Athlon 300GE i 320GE pojawiły się w sieci.

Dwa nowe procesory to AMD Athlon 300GE i AMD Athlon 320GE. Są to, jak nietrudno wywnioskować z nazw, następcy Athlona 200GE i Athlona 220GE, tanich jednostek łączących w sobie dwa rdzenie wykonane w architekturze Zen i układ graficzny Radeon Vega 3, a więc silnie ograniczoną pochodną „dużych” kart graficznych Vega. Jakich zmian powinniśmy oczekiwać?

Przede wszystkim można spodziewać się, że nowe APU pojawią się razem z 7-nanometrowymi AMD Ryzen 3000, podczas tegorocznego Computexu. Niestety, nowe Athlony nie będą swoistą „wersją light” nadchodzących Ryzenów, a raczej zubożonymi Ryzenami serii 2000. Podobnie jak one będą korzystały z architektury Zen+. Nie należy więc spodziewać się przełomu, a raczej delikatnego usprawnienia względem poprzedników. Ci zresztą zyskali bardzo dobrą ocenę w naszym teście.

Poprzednia seria jest bardzo tania, a przy tym dysponuje niezłymi możliwościami… i kilkoma dziwnymi ograniczeniami, jak choćby limit linii PCIe (fot. AMD)

Podobnie jak poprzednie jednostki z tej serii, także nadchodzące nowości nie będą bić rekordów wydajności. Obydwa układy, zarówno AMD Athlon 300GE, jak i AMD Athlon 320GE będą procesorami dwurdzeniowymi i czterowątkowymi, wykonanymi w litografii 12 nm. Pierwszy ma pracować z częstotliwością 3,4 GHz, natomiast drugi z minimalnie wyższym zegarem 3,5 GHz. Względem poprzedników (Athlon 200GE – 3,2 GHz / Athlon 220GE – 3,4 GHz) częstotliwość wzrosła więc nieznacznie. Biorąc pod uwagę poprzednią serię należałoby spodziewać się też modeli Athlon 340GE, ale o takim źródło przecieku milczy.

Niewiadomą jest natomiast zastosowany tu układ graficzny. AMD zapewne wykonałoby dobry ruch decydując się na układ nieco bardziej wydajny niż Radeon Vega 3 znany z poprzedników. Z drugiej strony, już nawet ten iGPU nie ma realnej konkurencji w tej klasie cenowej. | CHIP

Tutaj znajdziecie na bieżąco aktualizowane rankingi procesorów.