Premiera Stream Deck XL i Stream Deck Mobile

Stream Deck ma formę przystawki do PC, która składa się z samych klawiszy. Od użytkownika zależy, do czego te klawisze wykorzysta. Może ustawić na nich skróty do aplikacji, konkretnych komend i zadań – wszystko po to, by zautomatyzować proces nagrywania lub streamowania materiałów. Teoretycznie do tego samego można wykorzystać klawiaturę pozwalającą na mapowanie przycisków, ale produkt Elgato ma tę zaletę, że pozwala wyświetlić na klawiszach ikonki, dzięki czemu nie musimy zapamiętywać żadnych skrótów. Do tego Stream Decki wyświetlają animowane treści np. informacje o tym, czy audycja jest obecnie transmitowana.
Premiera Stream Deck XL i Stream Deck Mobile

Ze Stream Decka mogą korzystać też muzycy, montażyści wideo czy architekci (fot. Corsair)

Pod koniec czerwca w ofercie amerykańskiego producenta pojawi się największy z dotychczasowych Stream Decków. Wariant XL to 32 klawisze z podświetleniem LCD, które umieszczono w module z antypoślizgową podstawką pozwalającą na regulację wysokości. Sprzęt ma autorskie oprogramowanie, które ułatwia personalizację. Po przeciągnięciu dowolnej liczby działań na klawisze, twórcy mogą łatwo wykorzystać bezpośrednią integrację z popularnymi aplikacjami, takimi jak OBS Studio,  Twitch, YouTube, Streamlabs, Philips Hue, Nanoleaf czy Spotify. Jedno stuknięcie w klawisz błyskawicznie uruchomi jedno lub więcej działań. W tym m.in.: rozpoczęcie lub zakończenie transmisji na żywo, regulację dźwięku i oświetlenia, przełączenie kamer lub scen, udostępnienie emotki na czacie, włączenie GIF-ów na ekranie, publikowanie przygotowanych wcześniej tweetów czy uruchomienie niemal dowolnego zadania programowego.

stream deck
iPhone może także pełnić rolę kontrolera (fot. Corsair)

Na to samo pozwala także debiutujące oprogramowanie na iOS. Stream Deck Mobile pozwala korzystać z 15 wirtualnych klawiszy, które wyświetlane są na ekranie iPhone’a. W ten sposób nie trzeba kupować fizycznej przystawki. W sklepie App Store można wypróbować bezpłatne demo aplikacji. Pełna wersja kosztuje 3 dolary (ok. 11 złotych) miesięcznie lub 25 dolarów (ok. 100 złotych) rocznie.

Marka Elgato należy od 2018 roku do firmy Corsair. Poza kontrolerami emisyjnymi w jej portfolio znaleźć można inne akcesoria dla youtuberów i streamerów – m.in. tła, oświetlenie, a także mikrofony. | CHIP