Read My World nauczy angielskiego, rozpoznając przedmioty i tekst

Aplikację stworzyło ośmioro studentów z Vancouver. Program w tej chwili pomaga w nauce angielskich słów, ale nie można wykluczyć, że z czasem zostanie rozszerzony na inne języki. Działanie Read My World opiera się na kilku punktach. Wystarczy zrobić telefonem zdjęcie obiektowi lub tekstowi, następnie, po szybkim przetworzeniu fotografii przez aplikację, otrzymujemy opis lub tłumaczenie, odsłuchamy też prawidłowej wymowy słowa. Obecnie baza programu rozpoznaje 1500 rodzajów obiektów.
Read My World nauczy angielskiego, rozpoznając przedmioty i tekst

Zdjęcie zespołu, który stworzył aplikację Read My World (fot. Microsoft)

[banner slot=”text”]

Program pozwala na zapisywanie zestawów: zdjęcie-opis-tłumaczenie – a tym samym umożliwia tworzenie własnego słownika. Na podstawie zgromadzonych danych użytkownik skorzysta dodatkowo z trzech gier językowych, co ma być zachętą do nauki i zapamiętywania słów. Aplikacja stosuje tzw. system widzenia maszynowego Microsoftu.

Motywacja twórców stojąca za programem to jednak nie tylko nauka angielskiego: Walka z analfabetyzmem jest wielkim wyzwaniem. Spędziliśmy dużo czasu podczas stażu, badając właśnie ten problem – zaznacza Kit Weil z zespołu Read My World. Młodzi autorzy rozpoczęli prace nad aplikacją od badania obejmującego społeczności o niskim poziomie umiejętności czytania i pisania. Starali się dowiedzieć, dlaczego ludzie czasem mają kłopoty z opanowaniem tych zdolności. Byliśmy zaskoczeni, że umiejętność czytania i pisania wśród dorosłych wszędzie jest wyzwaniem, także w Kanadzie – dodaje Kate Macdonald. Istnieją świetne programy do nauki języka angielskiego, ale można nie mieć pieniędzy, czasu i dostępu do długich, regularnych lekcji – argumentuje menadżerka i stażystka w projekcie Read My World. Jedna z programistek, Nicole Joyal opowiada, że wstępnym pomysłem była aplikacja przypominająca plan lekcji, ale badania pokazały, że lepiej opracować “szwajcarski scyzoryk”, czyli rozwiązanie wielofunkcyjne.

Read My World w fazie testów zostanie udostępniony organizacjom pozarządowym wybranym przez Microsoft Garage. | CHIP

Więcej:Microsoft